Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku kolejny już rok włącza się aktywnie w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia 2024 r. przypadała 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
W ramach akcji, klasy 2C i 4D udały się do Biblioteki Pedagogicznej w Nisku na wykład pracownika IPN Zenona Fajgera na temat zagłady oraz pomocy, jakiej udzielali Żydom w czasie wojny Polacy. Ponadto Dyrektor Biblioteki Anna Banach przygotowała wykaz literatury dotyczącej holokaustu oraz wystawę książek.
Uczniowie klas w ramach historii i języka polskiego oglądnęli film „Zdążyć przed Panem Bogiem” i wzięli udział w dyskusji na temat powstania oraz godnego umierania.
Finałem działań było otwarcie wystawy „Rodzina Ulmów. Samarytanie z Markowej” przygotowanej przez Panie: Halinę Wiącek oraz Annę Brak. Dyrektor szkoły Wacław Piędel otwierając wystawę zwrócił uwagę młodych ludzi, że w czasie wojny wiele było rodzin polskich, które z narażeniem życia pomagali Żydom. Przypomniał, także uczniom, jak trudne i straszne były czasy wojny i poprosił ich, aby doceniali to, że teraz mamy pokój i żyjemy w dobrych, spokojnych warunkach.
Informacje i zdjęcia: RCEZ Nisko