H2idea to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym uczniowie w 2 - 5-osobowych grupach, pod opieką nauczyciela/opiekuna, przygotowują projekt (techniczny, informatyczny lub procesowy), którego rezultat będzie częścią gospodarki wodorowej lub będzie miał bezpośredni wpływ na rozwój tego sektora gospodarki. H2idea to inicjatywa społeczna, która ma na celu propagowanie energetyki wodorowej wśród młodzieży.

Finał konkursu H2idea, skupiającego młodzież z pasją do wodoru, odbył się podczas targów technologii wodorowych w Poznaniu H2POLAND w dniach 24 - 25 kwietnia 2024 r. Finał ten przyniósł widowiskowe zwycięstwo projektowi „Fuzja bezemisyjna energia przyszłości" dla zespołu z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, w składzie uczniowskim: Karol Sawicki, Kamil Surowiak i Jakub Tutka, pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych mgr inż. Mariana Chrapko. Projekt zdominował konkurencję, zdobywając imponujące 669 punktów.

Decyzję o zwycięstwie podjęła komisja, której przewodniczyli: Mieczysław Obiedziński – Prezes Zarządu TUV SUD Polska oraz prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki – Dyrektor IEN-PIB oraz Centrum Technologii Wodorowych. W skład komisji weszli również: Beata Superson – Polowiec, Żaneta Kłostowska, Marta Krugły, Jacek Bogusławski, Sławomir Bałdyga, Paweł Piotrowicz oraz Tomoho Umeda.

- Zespół RCEZ był bezkonkurencyjny, projekt chłopaków z naszej szkoły został oceniony bardzo wysoko i cieszymy się z pierwszego miejsca. Jako dyrektor szkoły technicznej cieszę się, że uczniowie mogą w naszej placówce rozwijać swoje pasje i talenty” – mówi dyrektor Wacław Piędel.

Przedmiotem pracy jest stanowisko badawcze do przeprowadzania fuzji jądrowej. Ma ono na celu zgłębienie zagadnienia dotyczącego produkcji energii bez szkodliwych produktów ubocznych, czyli „Czystej Energii”. Stanowisko ma za zadanie stworzenie warunków do przeprowadzenia fuzji deuteru z deuterem a w kolejnym etapie deuteru z Trytem.  Stanowisko jest w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu można przeprowadzać bardziej powtarzalne testy i skupić się na badaniu zachodzącego zjawiska.

- Serdecznie gratulujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom, tak dużego sukcesu, jakim jest zajęcie 1 miejsca w prestiżowym ogólnopolskim konkursie. Ten ogromny sukces pokazuje, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wspiera uczniów w rozwoju i kreatywności oraz tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Gratuluję serdecznie i życzę uczniom realizacji kolejnych ambitnych projektów – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz

Informacje i zdjęcia: RCEZ w Nisku