W ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, priorytetu FEPK.05 działanie FEPK.05.03 Dostępność, Powiat Niżański uzyskał wsparcie finansowe na realizację projektu „Poprawa dostępności budynków użyteczności publicznej w Powiecie Niżańskim”, w wysokości 3 297 148,72 zł. Całkowita wartość projektu to kwota: 4 295 298,50 zł.

Projekt ten jest elementem kompleksowego dostosowywania budynków użyteczności publicznej w Powiecie Niżańskim do standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, w których świadczone są usługi publiczne – opieka zdrowotna, edukacja i usługi administracji publicznej.

W ramach zadania realizowane będą m.in. prace dotyczące dostępności architektonicznej budynków:

• budynku Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku – Poradnia kardiologiczna i Pracownia USG ul. Kościuszki 1 w Nisku – nastąpi przebudowa windy osobowo - łóżkowej dla potrzeb Poradni kardiologicznej i Pracowni USG dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, montaż tablicy wizualnej i tablic z piktogramami (wydatki ogółem: 390 000 zł)
  • siedziby Wydziałów Starostwa Powiatowego przy ul. Kościuszki 7 w Nisku - która rozbudowana zostanie o klatkę schodową, sanitariaty oraz windę dla osób niepełnosprawnych, planowane jest również zainstalowanie tablic z pismem Braille'a, aby dostosować budynek dla osób niewidzących i słabowidzących (wydatki ogółem: 1 950 000 zł)
  • budynku Przychodni specjalistycznych, ul. Wolności 54 w Nisku – gdzie nastąpi przebudowa windy osobowo-łóżkowej w SPZZOZ oraz dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, montaż tablicy wizualnej, tyflograficznej i tablic z piktogamami oraz zakup systemu kolejkowania pacjentów, aby dostosować budynek dla osób niewidomych i niesłyszących (wydatki ogółem: 490 000 zł),
  • budynku Zespołu Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica – gdzie zainstalowana zostanie winda osobowa elektryczna 3-przystankowa z szybem samonośnym panoramicznym dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych (wydatki ogółem: 720 000 zł),

Podniesiony również zostanie standard cyfrowy, architektoniczny i informacyjno-promocyjny – poprzez zakup środków trwałych i oprogramowania (wydatki ogółem: 470 500 zł).

- To ambitne inwestycje, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców i rozwinięcia infrastruktury w regionie. Cieszy fakt, że środki te zostaną wykorzystane na tak ważne cele społeczne i przestrzenne. Dzięki pozyskanym środkom jesteśmy w stanie ułatwić dostępność do budynków użyteczności publicznych oraz oferowanych przez nich usług dla osób niepełnosprawnych – podkreśla Starosta Niżański – Robert Bednarz.