„Ocalić od zapomnienia – II wojna światowa w naszym regionie” to konkurs zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.  Celem konkursu jest zachęcenie jego uczestników do poznania historii lokalnej, w szczególności związanej z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej i losami polskich obywateli podczas okupacji. Zadaniem uczestników było przygotować pracę składającą się z maksymalnie czterech zdjęć oraz informacji tekstowej o przesłanych zdjęciach.

Filip Tracz uczeń Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, w kategorii szkół ponadpodstawowych uzyskał wyróżnienie za swoją pracę. Dotyczyła ona Mauzoleum, mieszczącego się na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Opiekunem merytorycznym ucznia była nauczycielka historii Anna Brak. Warto także dodać, że Filipa wspierał i pomagał mu jego kolega z klasy Norbert Sulik.

Jury konkursu w składzie: Marcin Bukała - przewodniczący (IPN Rzeszów), Izabella Frużyńska (AP Rzeszów), Ewa Dziobak (IPN Rzeszów), Krzysztof Łyko (AP Rzeszów) oraz Filip Kępa (AP Rzeszów), doceniło wysoki poziom nadesłanych prac.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w siedzibie Archiwum Państwowego w Rzeszowie. Filipowi towarzyszył Dyrektor RCEZ w Nisku Wacław Piędel oraz nauczycielka historii Anna Brak. Dodatkową atrakcją i niespodzianką dla nagrodzonych i ich opiekunów była wycieczka po Archiwum Państwowym.

„Cieszymy się bardzo, że uczniowie naszej szkoły, która przecież ma profil techniczny, mogą realizować swoje dodatkowe, artystyczne pasje i zainteresowania, i to z sukcesami. Filipowi gratulujemy wyróżnienia” – dodał Wacław Piędel Dyrektor RCEZ w Nisku.

- Filipowi, jak i innym uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy chętnie biorą udział w wielu organizowanych poza placówkami szkół konkursach, serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w przyszłości. Wasze ciężka praca buduje chęć rozwoju wśród Waszych rówieśników. Dziękuję za zaangażowanie, zarówno uczniom, jak i nauczycielom merytorycznym, którzy na każdym etapie edukacji starają się dostrzegać i rozwijać talenty swoich uczniów – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: RCEZ w Nisku