Dnia 7 czerwca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, odbyła się uroczystość, z udziałem podkarpackich samorządowców, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Była to również doskonała okazja do wręczenia nagród XXIV edycji Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa.

Celem PNS jest dokumentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych samorządów Podkarpacia. Konkurs honoruje podkarpackich włodarzy miast, gmin i powiatów, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju oraz polepszenia warunków życia lokalnych społeczności.

W uroczystości, na zaproszenie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, uczestniczyli parlamentarzyści, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie i radni samorządów różnych szczebli z Podkarpacia oraz kierownictwo służb mundurowych, duchowieństwa oraz wielu podkarpackich instytucji.

Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym, koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Jana Wątroby.

Następnie odbyła się konferencja dotycząca tematów związanych z samorządnością, którą oficjalnie otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl - Przewodniczący Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (PSST).

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego były doskonałą okazją do wręczenia odznak honorowych PSST, które są wyróżnieniem i podziękowaniem dla osób związanych z samorządnością na każdym jej szczeblu.

Podczas Święta Samorządu Terytorialnego wręczono, już po raz dwudziesty czwarty, Podkarpacką Nagrodę Samorządową, przyznawaną przez Centrum Promocji Biznesu w trzech kategoriach:

• „Gmina” – nominację otrzymały gminy: Kamień, Krościenko Wyżne, Tryńcza, Żyraków i Wielopole Skrzyńskie. Decyzją Kapituły najlepszą gminą została Kamień, a nagrodę odebrał Wójt Ryszard Bugiel;
  • „Miasto” – nominowano Boguchwałę a statuetkę odebrał burmistrz Wiesław Kąkol;
  • „Powiaty” – nominowano powiaty: łańcucki, niżański oraz dębicki. Laureatem został Powiat Niżański. Nagrodę i Tytuł Najlepszego Starosty Roku 2023 odebrał Starosta Niżański Robert Bednarz.

- Po raz kolejny, po tytule Najlepszego Starosty roku 2021 i Najlepszego Starosty Kadencji 2018-2024, ogromne wyróżnienie spotkało Powiat Niżański i mnie, jako jego Starostę, któremu Kapituła Konkursu PNS, przyznała tytuł „Najlepszy Starosta Województwa Podkarpackiego”. Bardzo dziękuję Kapitule za to wyróżnienie i ten wspaniały tytuł i nagrodę. To wielki zaszczyt i powód do dumy, że podejmowane przez nas działania, przedsięwzięcia i inwestycje zostają w coraz większym stopniu zauważane i doceniane. Stanowi to również motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz społeczności Powiatu Niżańskiego – naszej lokalnej Małej Ojczyzny. Nie ukrywam i mam świadomość tego, że to wyróżnienie jest efekt pracy i zaangażowania wielu osób, moich współpracowników, dobrej współpracy z Wójtami i Burmistrzami z gmin z terenu Powiatu Niżańskiego. To także zasługa dobrego współdziałania i wspólnego wysiłku na rzecz naszego Powiatu. Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do otrzymania tej nagrody. Dedykuję ją wszystkim Pracownikom Starostwa Powiatowego w Nisku, jednostek organizacyjnych Powiatu, Radnym Powiatowym oraz tym wszystkim, którzy na co dzień ze mną współpracują przy realizacji podejmowanych zadań – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Ponadto nagrodę w kategorii „Inwestycja” otrzymała Gmina Niebylec – za budowę budynku Przedszkola i Żłobka Samorządowego. W kategorii powiatów nagrodę za przebudowę odcinka drogi powiatowej nr 1259R Gniewczyna – Grodzisko – Giedlarowa otrzymał powiat leżajski.

Wyróżnienie honorowe dla sołtysa roku województwa podkarpackiego, odebrała Danuta Sujdak z Góry Motycznej.

Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Centrum Promocji Biznesu i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Zdjęcia: Krzysztof Witek – Biuro Prasowe UMWP, SP w Nisku