zdjecie

13 czerwca 2024 r. odbyło się uroczyste odebranie i przekazanie do użytku inwestycji pn.: „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1075R DW 863 – Koziarnia – Tarnogóra”. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo MOLTER Spółka z o.o. z Głogowa Małopolskiego.

Całkowita wartość zrealizowanego zadania wyniosła 5 522 257,30 zł, z czego 3 443 138 zł stanowi dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostała kwota w wysokości 2 079 119,30 zł to środki własne Powiatu Niżańskiego.

Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym możliwa była realizacja bardzo ważnej inwestycji, tj. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1075R DW 863 – Koziarnia - Tarnogóra" wykonana w ramach operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego PROW na lata 2014 – 2020.

Realizacja inwestycji trwała 6 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. od listopada do maja 2024 r.

Przedsięwzięcie obejmowało przebudowę drogi powiatowej Nr 1075R o długości 3,8 km. Inwestycja polegała na wzmocnieniu istniejącej jezdni poprzez wykonanie warstw podbudowy, nowej nawierzchni z betonu asfaltowego na dł. 3 707,5 m, utwardzonych poboczy, ścieku przykrawężnikowego, przepustów, zjazdów na posesje, kanalizacji deszczowej, budowie kanału technologicznego, montażu oznakowania poziomego – pionowego. W ciągu drogi w miejscowości Koziarnia, w miejscu istniejącego chodnika, została wykonana droga dla pieszych i rowerów z kostki brukowej betonowej kolorowej na długości 324 m.

Przebudowana droga powiatowa Nr 1075R poprawiła powiązania komunikacyjne w powiecie niżańskim oraz lepiej skomunikowała mieszkańców wsi Koziarnia z DW 863 oraz ościennych miejscowości.

W odbiorze zakończonej inwestycji udział wzięli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Radna Rady Powiatu Niżańskiego Małgorzata Kuś, Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, Radni Gminni i jednocześnie Sołtysi: Erwina Duch i Ewa Reichert, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku Zbigniew Lach oraz Przedstawiciele Wykonawcy inwestycji Przedsiębiorstwo MOLTER Sp. z o.o., Głogów Małopolski: Łukasz Molter – Prezes Zarządu, Krzysztof Błądek – Kierownik budowy, Andrzej Drabik – Kierownik robót oraz pracownicy Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Starostwa Powiatowego
w Nisku: Naczelnik Wydziału Jadwiga Maluga i Główny Specjalista Beata Zaręba.

- Bardzo się cieszę, że jest oddawana do użytku kolejna ważna inwestycja na terenie Powiatu Niżańskiego. Jest to istotne, bo wzmocnienie potencjału na terenie Powiatu Niżańskiego to coś, co nas, jako Powiat charakteryzuje. Cieszę się, że przebudowana droga będzie służyć mieszkańcom naszego Powiatu, poprawiając komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się. To ważna inwestycja drogowa, droga relacji Krzeszów-Koziarnia w kierunku na sąsiedni powiat, Powiat Leżajski, to też inwestycja strategiczna, bo łączy dwa powiaty, Powiat Niżański i Powiat Leżajski. Myślę, że jest to istotne w tej relacji tych powiatów i komunikowania się mieszkańców. Niech ta inwestycja służy mieszkańcom gminy Krzeszów, mieszkańcom miejscowości Koziarnia i wszystkim innym, którzy z tej infrastruktury przejeżdżając, będą korzystać. Aby korzystali bezpiecznie i komfortowo. Dziękuję bardzo Panu Posłowi Rafałowi Weberowi ówczesnemu Wiceministrowi Infrastruktury za wsparcie, aby inwestycje w Powiecie Niżańskim były realizowane na jak największym poziomie dofinansowania – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

- Szanowni Państwo skala inwestycji drogowych, które w ostatniej dekadzie miały miejsce i mają miejsce na terenie Powiatu Niżańskiego jest naprawdę imponująca. Wszyscy wiemy, że zmodernizowane drogi to większe bezpieczeństwo, to lepszy komfort przemieszczania się, ale to również podniesienie potencjału i wartości danej miejscowości. Bardzo gorąco za to Panu Staroście, Robertowi Bednarzowi dziękuję, bo wszyscy wiemy, jak dużą uwagę przykłada do tego, aby Powiat Niżański był dobrze skomunikowany. Przykładem jest ta droga, która przebiega przez Koziarnię, w zasadzie od skrzyżowania z drogą wojewódzką do granicy z Powiatem Leżajskim. Został jej nadany nowy kształt, nowy wygląd, nowa jakość. Bardzo serdecznie gratuluję lokalnej społeczności, wszystkim, którzy na co dzień z tej infrastruktury korzystają i dziękuję jeszcze raz Panu Staroście za skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych – mówił Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Głos zabrał również Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski: - Dziękuję zarówno Panu Posłowi Rafałowi Weberowi, jak i Panu Staroście Robertowi Bednarzowi. To kolejna inwestycja zrealizowana w gminie Krzeszów, kolejna zmodernizowana droga. Rzeczywiście w ostatniej kadencji dużo się działo, dużo dróg na terenie gminy Krzeszów zostało zmodernizowanych, szczególnie w programach Polskiego Ładu. Przykład Koziarni, to przykład, że warto sięgać po środki unijne. Koziarnia na pewno dużo zyskała w tamtej kadencji, ale i w tej też jeszcze zyskuje. Dziękuję Panie Starosto, że ta inwestycja została wykonana bez wkładu własnego Gminy Krzeszów. Naprawdę to jest bardzo dużo, ponieważ ten wkład własny byłby tutaj spory, a te środki, które gmina musiałby przeznaczyć, przeznaczyła na inne zadania, bo realizujemy też dużo inwestycji własnych, więc ten wkład własny jest potrzebny.