Dnia 24 czerwca br. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyła się III Sesja Rady Powiatu Niżańskiego zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestera Daśko.

Po rozpoczęciu obrad, Rada zapoznała się z informacjami i sprawozdaniami: z realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych na terenie Powiatu Niżańskiego za 2023 r. na drogach powiatowych oraz w zakresie obiektów i zadań innych niż drogi; Komendanta Powiatowego Policji w Nisku o zagrożeniu przestępczością nieletnich na terenie Powiatu Niżańskiego w 2023 roku; z działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nisku za 2023 r. – stan bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego w Powiecie Niżańskim; Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku z realizacji zadań w 2023 roku; z realizacji Programu Naprawczego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku za rok 2023 oraz raportem o sytuacji finansowo – ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku za rok 2023.

Realizując porządek Rada zapoznała się z raportem o stanie Powiatu Niżańskiego za 2023 r. przedstawionym przez Starostę Niżańskiego. Następnie przeprowadzono debatę nad raportem o stanie Powiatu Niżańskiego, po czym Rada Powiatu, 14 głosami „za” przy 2 „wstrzymującym się” udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu Niżańskiego.

Skarbnik Powiatu Niżańskiego Maria Bednarz zapoznała radnych ze sprawozdaniami: finansowym oraz z wykonania budżetu Powiatu Niżańskiego za 2023 rok. Naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Pani Jadwiga Maluga przedstawiła informację o stanie mienia Powiatu Niżańskiego.

Przewodniczący Zarządu dokonał podsumowania wykonanego budżetu oraz oceny najważniejszych inwestycji jak również stopnia pozyskania środków zewnętrznych.

Po zatwierdzeniu przez Radę przedstawionych sprawozdań, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Roman Pokora złożył wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Niżańskiego z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok. Rada Powiatu 16 głosami „za” udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu Niżańskiego, wyrażając poparcie dla wykonania budżetu za 2023 rok.

Następnie Rada zmieniła uchwałę w sprawie przyznania Gminie Harasiuki dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków; wyraziła zgodę na przystąpienie przez Powiat Niżański do realizacji projektu pt. "Wykwalifikowani zawodowcy w Powiecie Niżańskim" złożonego w ramach konkursu nr FEPK.07.13-IP.01-002/23 Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Działanie 7.13 Szkolnictwo zawodowe; zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Ulanowie oraz dokonała zmian w budżecie Powiatu Niżańskiego na rok 2024.

Ponadto Rada zapoznała się ze sprawozdaniem Przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym.

Sesję zakończyły wolne wnioski i informacje radnych.