Stowarzyszenie Harcerskie Skautfort z Rudnika nad Sanem zakończyło swój roczny projekt „Aktywność 23/24", podczas tegorocznych obchodów święta „Wiklina 2024". Finałowe wydarzenie miało miejsce na Stadionie MOSiR w Rudniku, gromadząc uczestników, ich rodziny, władze samorządowe oraz mieszkańców miasta.

W projekcie „Aktywność 23/24" wzięły udział 72 osoby, które przez cały rok uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach, rywalizacjach i warsztatach organizowanych przez Skautfort. Dofinansowanie projektu przez Powiat Niżański, umożliwiło zakup nagród i dyplomów dla laureatów rocznego współzawodnictwa, podczas specjalnie zorganizowanego apelu harcerskiego, który był centralnym punktem wydarzenia, podczas którego odczytano rozkaz i wręczono nagrody oraz dyplomy. Wśród laureatów dwóch kategorii wiekowych znaleźli się: Wiktoria Potomski, Nikola Madej, Weronika Nalepa, Krystian Bartosik, Antonina Dmyterko, Julia Żak oraz Inga Guga. Wyróżnienia były przyznawane w dwóch kategoriach wiekowych, doceniając wkład i zaangażowanie młodych harcerzy.

Nagrody w kategoriach wolontariat roku oraz harcerka roku wręczył Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Adam Mach, zaś dyplomy i nagrody od Stowarzyszenie Skautfort wręczyły: Prezes Stowarzyszenia Anna Korasiewicz i Wiceprezes Krystyna Sawicka.

Obok oficjalnych uroczystości, uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę prac fotograficznych, plastycznych i literackich, wykonanych przez uczestników projektu „Przyroda to przyroda" edycja X. Dodatkowo, zaprezentowane zostały zdjęcia z 20 Akcji Letnich organizowanych przez Stowarzyszenie Skautfort. Wystawa była doskonałą okazją do podziwiania talentów młodych ludzi oraz refleksji nad bogactwem przyrody. Finałowy dzień uświetnił mini występ zespołu „Śpiewające Sowy", który zaangażował publiczność do wspólnego śpiewania przy akompaniamencie piosenek z opracowanych na 40-lecie 52 WHD „Czarny Las" śpiewników śp. phm. Wiesławy Olko. Dodatkowo czytano prace laureatów konkursu literackiego, które wzbogaciło kulturalny aspekt wydarzenia.

Realizacja projektów, takich jak „Aktywność 23/24" przez Stowarzyszenie Skautfort, które od lat działa na rzecz rozwoju młodzieży i zespołów harcerskich w regionie, po raz kolejny pokazało, jak ważne są działania integrujące społeczność i stymulujące rozwój młodych ludzi.

Warto podkreślić, że podobne inicjatywy nie tylko wzbogacają życie uczestników – harcerzy, ale również przyczyniają się do promocji regionu, podkreślając jego kulturowe i przyrodnicze walory.

- Stowarzyszenie Harcerskie Skautfort z Rudnika nad Sanem to organizacja, która od wielu lat angażuje młodzież w różnorodne projekty edukacyjne, kulturalne i sportowe. Ich działania są przykładem na to, jak można efektywnie łączyć tradycję harcerską z nowoczesnymi formami aktywności, dostosowanymi do współczesnych potrzeb i oczekiwań młodych ludzi. Dzięki ich zaangażowaniu, każdy projekt staje się nie tylko cennym doświadczeniem dla uczestników, ale także ważnym elementem w budowaniu silnej i zintegrowanej społeczności – podsumował wydarzenie Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Harcerskie Skautfort z Rudnika nad Sanem