Podczas obchodów Dnia Działacza Kultury w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, Wicestarosta Niżański Józef Sroka, został wyróżniony za całokształt swojej działalności artystycznej i kulturalnej. Pan Józef Sroka jest znanym i lubianym animatorem kultury, którego praca na rzecz społeczności lokalnej jest nieoceniona a jego zaangażowanie przyczynia się do wzbogacania życia kulturalnego powiatu.

Będąc aktywnym samorządowcem oraz posiadając wiedzę z zakresu zarządzania kulturą i wieloletnie doświadczenie, jako dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, od lat wspiera i współorganizuje wszelkie inicjatywy lokalne na terenie Powiatu Niżańskiego. Wymienić tu można współpracę od 1988 roku z Zespołem Pieśni i Tańca „Racławice”, później z Katolickim Domem Kultury „Arka” w Racławicach gdzie współtworzył scenografie i rekwizyty do koncertów, spektakli i programów artystycznych Zespołu. Przez wiele lat, do grudnia 2010 był Prezesem Towarzystwa Przyjaciół ZPiT „Racławice”. W 2011 r. roku czynnie uczestniczył w założeniu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice, które założyło Niepubliczną Szkołę Podstawową (po likwidacji placówki publicznej) a następnie Niepubliczne Przedszkole w Racławicach. Organizował imprezy plenerowe w Racławicach (ostatnie pod wspólną nazwą – SPOTKANIA SĄSIEDZKIE).

Posiada liczne wyróżnienia i odznaki, w tym: w 2002 roku został wyróżniony odznaką Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony Działacz Kultury”, w 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2010 roku Starosta Stalowowolski przyznał mu nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie kultury w kategorii „Twórca – Osobowość Roku”. W 2016 otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a w 2019 r. jedno z najważniejszych nagród państwowych w dziedzinie kultury - Brązowy Medal „Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W 2018 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Oprócz pracy zawodowej i społecznej, zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią oraz reklamą wizualną. Brał udział w wielu plenerach malarskich. W swojej pracy artystycznej miał kilkanaście wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 20 wystawach zbiorowych.

Oprócz Wicestarosty Niżańskiego Józefa Sroki, w gronie docenionych artystów i animatorów z terenu Gminy i Miasta Nisko znaleźli się również: Michał Zagaja, Karolina Kutyła, Beata Puskarczyk, ks. dr hab. Tomasz Moskal oraz Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku.

Działacze, z rąk Burmistrza Konrada Krzyżaka oraz I Zastępcy Burmistrza Katarzyny Ożóg-Bąk otrzymali okolicznościowe statuetki, dyplomy i kwiaty. W imieniu swoim oraz Starosty Niżańskiego wszystkim wyróżnionym życzenia złożył i podziękowania przekazał Wicestarosta Józef Sroka.

Na zakończenie uroczystych obchodów Dnia Działacza Kultury swój występ przedstawili członkowie Niżańskiego Chóru Seniorów „Echo”, którzy wykonali kilka utworów dla zebranych gości, a Maria Bera zaprezentowała monologi Hanki Bielickiej w nowej aranżacji. Działacze Kultury mieli również okazję wysłuchać solistek z Grupy Wokalnej NCK „Sokół” Nisko: Angeliki Guściory, Oliwii i Emilii Krakowskich oraz Wiktorii Król.

- Dzisiejsze wyróżnienie to dla mnie ogromny zaszczyt i jednocześnie motywacja do dalszej pracy na rzecz rozwijania i promowania kultury w naszym regionie. Gratuluję również wszystkim innym działaczom kultury, którzy zostali wyróżnieni. Wasza praca i oddanie są nie tylko inspiracją dla mnie, ale także dla całej naszej społeczności. Razem tworzymy bogactwo kulturalne, które jest dumą naszego Powiatu. Życzę sobie, jak również pozostałym zaangażowanym i oddanym dla kultury działaczom, dalszych sukcesów i rozwoju w działalności kulturalnej – podsumował Wicestarosta Józef Sroka.

Zdjęcia: Urząd Gminy i Miasta Nisko