W pierwszy weekend lipca br. w Ulanowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Międzynarodowe Dni Flisactwa. Ta coroczna impreza, gromadząca miłośników flisackiej tradycji z różnych zakątków świata, stanowi nie tylko hołd dla dawnych rzemieślników spławiających drewno Wisłą i Sanem, ale również stanowi promocję i krzewienie wśród młodszych mieszkańców flisackiego zagłębia kultury i historii regionu.

Ulanów znany, jako „mały Gdańsk”, ze względu na swoje historyczne znaczenie, jako centrum flisactwa, od wieków przyciągał flisaków, którzy zwozili drewno z południowej Polski do Gdańska. Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie powstało 8 września 1991 r. Za główny cel swojej działalności, przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej. Już w 1993 roku został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie „Flis Szlakiem Praojców”.

Tegoroczne obchody Międzynarodowych Dni Flisactwa 2024 rozpoczęły się od parady łodzi, której kulminacją było wpłynięcie jednostek do ulanowskiego portu.

Podczas obchodów można było degustować regionalne potrawy, przygotowane według starych receptur m.in. barszcz flisacki.  Po paradzie nastąpiła część oficjalna uroczystości, przemówienia i wręczenia pamiątkowych dyplomów i certyfikatów. Imprezę zakończyła tradycyjna biesiada flisacka przy ognisku i dźwiękach kapeli flisackiej.

Międzynarodowe Dni Flisactwa to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także ważny element działań na rzecz ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego na międzynarodowym forum. Flisactwo, jako zawód i tradycja, jest istotnym elementem polskiej historii, w związku z czym, w 2022 „Tradycje Flisackie” zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Dla mieszkańców Ulanowa i licznych gości była to niezapomniana okazja do zanurzenia się w bogatą przeszłość regionu i celebrowania flisackiego rzemiosła, które kształtowało życie nadwiślańskich i nadrzecznych społeczności.

Organizatorami uroczystości było Bractwo Flisackie z Ulanowa a Partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie. Za organizację uroczystości byli odpowiedzialni Kamil Chmielowski - Cechmistrz Bractwa Flisackiego wraz z Grzegorzem Kumikiem - Cechmistrzem Wtórym. Dużym zaangażowaniem w przygotowanie Międzynarodowego Zjazdu Flisaków wykazali się również Flisacy i Członkowie Bractwa Flisackiego.

W uroczystościach Powiat Niżański reprezentowali Wicestarosta Józef Sroka i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko. W organizacji, przebiegu uroczystości oraz obsłudze zaproszonych gości, aktywnie uczestniczył Radny Rady Powiatu Niżańskiego, Prezes Fundacji Flisactwa Polskiego w Ulanowie Roman Pokora.

Informacje i zdjęcia: Bractwo Flisackie w Ulanowie, Andrzej Łada