Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka oraz ks. Franciszek Sałęga – Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach koło Niska, podpisali umowę na dofinansowanie realizacji zadania pod nazwą „Konserwacja zabytkowych nagrobków”. Zakres prac obejmie: konserwację techniczną i estetyczną wraz z uzupełnieniem ubytków oraz rekonstrukcją elementów, które się nie zachowały ze względu na wartości artystyczne, historyczne i funkcyjne obiektów. Ma ona w maksymalnym stopniu przywrócić pierwotny wygląd zabytku i odzyskać jego wyraz artystyczny oraz zahamować dalsze procesy destrukcji.

Powiat Niżański na ten cel przeznaczył kwotę 136 510 zł, z czego 133 780 zł to środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytów.

- Dzięki tej dotacji i współpracy z Ks. Proboszczem w wyborze nagrobków poddanych konserwacji, będzie możliwe wykonanie prac przy 5 zabytkowych nagrobkach na Cmentarzu Parafialnym w Racławicach. Wykonanie konserwacji nagrobków przyczyni się do zachowania ważnych miejsc pamięci, które stanowią integralną część historii oraz pozwolą na zachowanie artystycznej formy nagrobków – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.