zdjecie

Już po raz czwarty Powiat Niżański/Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem realizował pilotażowy program ,,Rehabilitacja 25 plus”, który w całości finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przyznane przez PFRON środki finansowe w wysokości 825 000 zł pokrywają w całości koszty realizacji zajęć. W bieżącym roku szkolnym przeprowadzono również remont trzech pomieszczeń – jednym z nich była sala, w której są prowadzone zajęcia korekcyjno- kompensacyjne i dodatkowo to właśnie do niej zakupiono sprzęt rehabilitacyjny.

W ramach programu „Rehabilitacja 25 plus” 25 uczestników otrzymało wsparcie w wymiarze do 35 godzin tygodniowo. Jego celem było zwiększenie samodzielności i aktywności życiowej uczestników, w tym w wydarzeniach  o charakterze kulturalnym oraz w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. Zajęcia prowadziło 23 terapeutów oraz 3 psychologów.

W dwóch grupach odbywały się zajęcia o charakterze opiekuńczym i pielęgnacyjnym. Obejmowały one m. in. pomoc przy utrzymywaniu higieny osobistej, zajęcia usprawniające, terapeutyczne i wspierające ruchowo, a także rozwijanie i wzmacnianie aktywności, samodzielności oraz utrzymanie nabytych wcześniej umiejętności.

Zajęcia dla kolejnych dwóch grup SPdP realizowane były w ramach działań aktywizujących zawodowo oraz kół zainteresowań: komputerowego, sportowego i tanecznego.

Podczas zajęć z gospodarstwa domowego uczestnicy poznali zasady zdrowego żywienia, przygotowywali proste dania obiadowe, sałatki, przystawki, desery, piekli ciasta, uczyli się dekorowania posiłków, nakrywania stołu na różne okazje.

W ramach prac porządkowych wdrażani byli do utrzymywania porządku we własnym otoczeniu. Uczyli się obsługiwać sprzęty ułatwiające prace domowe, stosować zgodnie z przeznaczeniem naturalne i chemiczne środki czystości.

Zajęcia z rękodzieła obejmowały szerokie spektrum działań – od nauki szycia ręcznego i maszynowego, poprzez wykonywanie prac metodą quillingu, decoupage, haftu diamentowego, splatania sznurków (makrama). Ulubioną formą zajęć młodych ludzi w ramach tej dziedziny było układanie cekinowych obrazków oraz malowanie na płótnie.

Pielęgnacja zieleni to głównie praca na szkolnym podwórku: sadzenie roślin, podlewanie ich i plewienie, koszenie trawników, itp. Praca w ogrodzie pozwala naszym uczestnikom na naukę gospodarowania przestrzenią, planowanie krajobrazu, organizację miejsca i czasu pracy, współdziałanie, uczy troski o narzędzia i sprzęt ogrodniczy.

Grupa mężczyzn brała udział w zajęciach stolarskich. Zdobywali wiedzę na temat rodzajów drewna, ich właściwości i przeznaczenia. Ponadto, uczyli się bezpiecznego posługiwania prostymi narzędziami, dokładnego i estetycznego wykonywania prac, prowadzili drobne renowacje.

W trakcie zajęć z koła komputerowego beneficjenci posługiwali się programami Microsoft, Office, Word Power Paint, przepisywali teksty, tworzyli tabele, drukowali przygotowane dokumenty, poszerzali wiedzę na temat Internetu i właściwego korzystania ze stron www.

Zajęcia sportowe poprawiały ogólną sprawność fizyczną podopiecznych programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dziewczęta lubiły aktywność ruchową przy muzyce, natomiast chłopcy – piłkę nożną, koszykówkę, tenis stołowy czy unihokej. Sprawności fizyczne pomagają beneficjentom w redukcji stresu, zwiększają poczucie własnej wartości.

Zajęcia koła tanecznego z kolei, dały osobom objętym programem możliwość poznawania podstawowych kroków i prostych figur tańców narodowych oraz towarzyskich, kształtowały poczucie rytmu, a także nawyki związane z prawidłową postawą ciała.

Celem zajęć gimnastyki korekcyjnej było kształtowanie postaw o charakterze zdrowotnym oraz  przeciwdziałanie wadom postawy ciała, szczególnie  podczas wykonywania czynności życia codziennego. Ważne jest w tym miejscu prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród uczestników i zwiększanie ich aktywności fizycznej.

Zajęcia z zakresu pomocy psychologicznej prowadzone były w formie terapii indywidualnej oraz grupowej. Celem głównym zajęć jest poprawa funkcjonowania beneficjentów programu w sferze emocjonalnej, społecznej i poznawczej. Podczas zajęć uczestnicy wprawiali się w dokonywaniu adekwatnej oceny samego siebie oraz konstruktywnych sposobów regulowania emocji i rozwiązywania konfliktów.

Osoby związane z programem „Rehabilitacja 25 plus” podkreślają, jak cenna jest pomoc, którą otrzymują od Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz bezpośrednich realizatorów programu, czyli Powiatu Niżańskiego i SOSW w Rudniku nad Sanem. Bogata oferta i atrakcyjność zajęć sprawiają, że wszyscy odbiorcy programu chętnie poddają się oddziaływaniom edukacyjnym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym, czują się dorośli, potrzebni i wartościowi, chętniej angażują się w życie społeczne i kulturalne – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.

Tekst i zdjęcia: SOSW w Rudniku nad Sanem