Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane przez Województwo Podkarpackie święto lasowiackiej kultury ludowej. Tegoroczne wydarzenia festiwalowe objęły swym zasięgiem wiele ośrodków i miejsc w województwie podkarpackim, w tym dwie Gminy z terenu Powiatu Niżańskiego: Rudnik nad Sanem oraz Ulanów.

Wydarzenie festiwalowe pn. „Rudnik nad Sanem w lasowiackim kręgu” odbyło się w sobotę 20 lipca br. na rudnickim Rynku Miejskim, który wypełnił się prawdziwą lasowiacką ucztą. Zaprezentowano pokaz wiklinowej mody oraz regionalne przysmaki kół gospodyń wiejskich. Nie zabrakło również prezentacji lokalnego rzemiosła, wyplatania z wikliny, a także degustacji miodów i wyrobów pszczelarskich, które pozwoliły uczestnikom dostrzec i docenić potencjał naszego regionu.

Festiwal cieszył się zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów, którzy odwiedzając Rudnik nad Sanem mieli okazję do wysłuchania wielu koncertów. Obchody Festiwalu Lasowiackiego w Rudniku nad Sanem zakończyła miejska potańcówka.

Wydarzenia festiwalowe w Gminie i Mieście Ulanów rozpoczęły się kolejnego dnia, w niedzielę 21 lipca br. od spektaklu teatralnego „Frycowy pacierz” napisanego przed laty przez Retmana Zdzisława Nikolasa. Sztuka cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ została po raz pierwszy wystawiona w całości w niezwykle oryginalnej scenerii – na tratwie flisackiej, która została zbudowana przez Retmana Mieczysława Łabęckiego. Spektakl ukazał sceny z życia flisaka ulanowskiego ukazując jednocześnie piękno, obrzędy i potencjał flisackiej tradycji w Ulanowie.

Gminę i Miasto Ulanów w ramach kolejnego punktu Festiwalu Lasowiackiego swoją obecnością zaszczycili m.in. Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap, Wicestarosta Niżański Józef Sroka i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko. Gospodarzami imprezy, którzy przywitali zaproszonych gości i wszystkich uczestników byli Dyrektor GCK Ulanów Joanna Małek, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz wraz z Sekretarz Gminy i Członkiem Zarządu Powiatu Niżańskiego Magdaleną Hasiak.

W ramach Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Ulanowie odbywały się warsztaty szkutnictwa i rękodzieła, wicia wianków z kwiatów polnych, spływy galarami z flisacką pogawędą. Można było skosztować tradycyjnego flisackiego barszczu podawanego z kociołka prosto z tratwy oraz flisackich chrupaczków i proziaków. Na najmłodszych też czekały atrakcje w przygotowanej przez organizatorów bezpłatnej strefie zabaw. Zwieńczeniem Festiwalu w Ulanowie była wspólna flisacka biesiada przy muzyce Kapeli Brodów.

Finał Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbył się natomiast w niedzielę 28 lipca br. w Stalowej Woli – na Rozwadowskim rynku, gdzie podsumowano i podziękowano za cały miesiąc wspaniałych wydarzeń w ramach Festiwalu. W uroczystym zakończeniu i podsumowaniu Lasowiackiego przedsięwzięcia uczestniczył Wicestarosta Niżański – Józef Sroka. Uroczystościom towarzyszyły występy wielu zespołów, w tym m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”. Kulinarną ucztę lasowiacką przygotowały również Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu stalowowolskiego oraz niżańskiego.

- Festiwal Kultury Lasowiackiej był doskonałą okazją do bliższego poznania unikalnych tradycji i zwyczajów Lasowiaków, a także do miłego spędzenia czasu w malowniczych okolicach powiatu niżańskiego. Dziękuję za zaangażowanie przy organizacji Festiwalu, który podkreśla znaczenie dziedzictwa kulturowego w naszym regionie – podsumował Wicestarosta Józef Sroka.

Zdjęcia: Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Urząd Gminy i Miasta Ulanów, www.lasowiacki.pl