Powiat Niżański pozyskał środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań przez Gminę Krzeszów i Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach Programu Wyrównywanie Różnic Między Regionami III. Starosta Niżański Robert Bednarz i Wicestarosta Józef Sroka, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu, podpisali stosowną umowę w siedzibie Podkarpackiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie. Ze strony Funduszu umowę podpisali jego Pełnomocnicy Maciej Szymański oraz Małgorzata Magdoń.

Dzięki pozyskanym środkom Gmina Krzeszów uzyska dofinansowanie w wysokości 102 380 zł, do projektu pn. „Rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku Urzędu Gminy Krzeszów”. W wyniku realizacji tej inwestycji budynek Urzędu Gminy Krzeszów zostanie wyposażony w windę i podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, a tym samym stanie się dostępny dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Będzie to kolejny budynek użyteczności publicznej na terenie powiatu niżańskiego, w którym zostaną zlikwidowanie bariery architektoniczne utrudniające lub całkowicie uniemożliwiające załatwianie spraw przez osoby z trudnościami w poruszaniu się.

Dofinansowanie uzyskał także Caritas Diecezji Sandomierskiej, który prowadzi m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem. Właśnie dla tej placówki pozyskano środki z PFRON w wysokości 180 000 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na wymianę okien i drzwi zewnętrznych w pomieszczeniach Warsztatu oraz na remont dwóch pracowni. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem działają od 2006 r. i są placówką pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym lub znacznym.  W placówce prowadzona jest rehabilitacja społeczna, która ma na celu wyrabianie zaradności osobistej, pobudzanie aktywności społecznej oraz umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych przez osoby z niepełnosprawnością. Podopiecznymi Warsztatów są mieszkańcy powiatu niżańskiego.

- Pozyskane przez Powiat Niżański środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mają służyć realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.  Osoby mające trudności w poruszaniu się będą mogły samodzielnie załatwić swoje sprawy w Urzędzie Gminy w Krzeszowie. Budynek Urzędu stanie się dostępny architektonicznie dla wszystkich mieszkańców Gminy Krzeszów. Natomiast Caritas Diecezji Sandomierskiej będzie mogło zapewnić jeszcze lepsze warunki do rehabilitacji społecznej swoim podopiecznym. Cieszy fakt, że na terenie naszego Powiatu coraz więcej obiektów użyteczności publicznej, w tym również siedziba Powiatu, jest dostosowanych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.