1 sierpnia br. na Placu Wolności w Nisku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym doniosłym wydarzeniu reprezentując Powiat Niżański udział wzięli: Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Wicestarosta Józef Sroka.

Obchody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17:00 – symbolizującej godzinę „W", czyli moment rozpoczęcia powstania w 1944 roku. Na Placu Wolności zgromadziło się wielu mieszkańców powiatu niżańskiego, przedstawiciele władz Gminy i Miasta Nisko, Radni Rady Miejskiej w Nisku, członkowie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej oraz Koła Numizmatycznego w Nisku oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszyscy zebrani wspólnie oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy 80 lat temu podjęli nierówną walkę o wolną Polskę.

Podczas uroczystości nie zabrakło również symbolicznych akcentów, takich jak zapalenie zniczy, składanie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych oraz odśpiewanie hymnu narodowego. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli także wysłuchać hymnu harcerskiego odśpiewanego przez Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów.

Obchody 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego na Placu Wolności były nie tylko hołdem dla poległych, ale także okazją do refleksji nad wartością wolności i solidarności w dzisiejszym świecie. Dzięki takim inicjatywom pamięć o bohaterach narodowych pozostaje żywa i inspirująca dla kolejnych pokoleń.

Zdjęcia: Urząd Gminy i Miasta w Nisku