Reprezentacja powiatu niżańskiego wyruszyła w niezwykłą podróż, płynąc Wisłą w kierunku Warszawy, by oddać hołd poległym za niepodległość. W skład delegacji weszli: Prezes Lokalnej Grupy Działania - Damian Zakrzewski, Retman flisacki –Mieczysław Łabęcki oraz Zastępca Wójta Gminy Jeżowe – Michał Wasyliszyn.

Pierwszy etap tej wyjątkowej wyprawy rozpoczął się w Ulanowie. Z tego historycznego miasta, znanego ze swojego bogatego zagłębia flisackiego, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO, nasi przedstawiciele dotarli do Sandomierza. Tam dołączyli do grupy „Napędzani Wisłą", która zorganizowała spływ drewnianymi jednostkami. W poniedziałek 29 lipca br., dziesięć drewnianych jednostek i galarów wypłynęło w dalszą podróż w kierunku stolicy.

Kulminacyjnym punktem tej wyprawy był udział jednostki „Włóczek" z Powiatu Niżańskiego w paradzie, która odbyła się 1 sierpnia 2024 r. o godzinie 17:00 w Warszawie. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele Powiatu złożyli wieniec na Wiśle, oddając w ten sposób hołd wszystkim, którzy walczyli i polegli za niepodległość Polski.

- Udział przedstawicieli Powiatu Niżańskiego w tej historycznej wyprawie jest nie tylko hołdem i wspomnieniem tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, ale również promocją regionu na arenie ogólnopolskiej. Pokazuje to, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i ich przekazywanie kolejnym pokoleniom. Tradycje flisackie są wciąż żywe i pielęgnowane, a udział w takich wydarzeniach jak spływ „Napędzani Wisłą" jest tego najlepszym dowodem – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.