W miniony weekend Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Wicestarosta Józef Sroka wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestrem Daśko, uczestniczyli w VII Niżańskim Festiwalu Kultury Łowieckiej, który odbył się po raz kolejny w Parku Miejskim im. hr. Marii i Oliviera Resseguier w Nisku. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga licznych miłośników przyrody, łowiectwa i tradycji, stało się stałym elementem kalendarza kulturalnego naszego Powiatu.
Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej to unikalne przedsięwzięcie, które ma na celu promowanie i kultywowanie bogatej tradycji łowieckiej, stanowiącej ważny element dziedzictwa kulturowego naszego powiatu. Główne jego uroczystości rozpoczęły się od prezentacji kilkudziesięciu sztandarów kół łowieckich. W trakcie Festiwalu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami łowiectwa, od historii i tradycji, poprzez sztukę, rękodzieło, aż po praktyki związane z ochroną przyrody. Patronatem honorowym tegoroczny festiwal objął Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Zarząd Krajowy Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.
Starosta Niżański w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Festiwalu, jako formy edukacji na temat łowiectwa oraz integracji lokalnej społeczności.
- Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej to nie tylko święto dla myśliwych, ale przede wszystkim okazja do spotkania się wszystkich, którym bliska jest natura i tradycja. Łowiectwo jest najstarszym zajęciem człowieka – w obecnych czasach sztukę łowiectwa uznaje się za hobby i kunszt, który wykorzystuje coraz nowsze technologie w poszanowaniu przyrody i zrównoważonego korzystania z jej zasobów - powiedział Starosta Robert Bednarz.
W programie Festiwalu znalazły się liczne atrakcje, takie jak pokazy sokolnicze, wystawy trofeów łowieckich, degustacje potraw myśliwskich, a także koncerty muzyki myśliwskiej, w ramach których wystąpiły takie zespoły, jak Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei" ze Szczebrzeszyna, Marek Urban i Zespół Sygnalistów „Raróg", Zespół Capella Zamku Rydzyńskiego, Wabiarze i Sygnaliści, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar" przy RDLP w Lublinie, Chór Echo – Seniorzy oraz Niżańska Orkiestra Kameralna, której dyrygentem był Michał Zagaja, z programem „Najpiękniejsze Utwory XX-lecia Międzywojennego". Zadbano również o liczne atrakcje dla dzieci.
Dzięki temu Festiwal stał się nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także ukazaniem ludziom spoza środowiska myśliwych, że kultura łowiecka stanowi cenne niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Starosta Niżański, który był współorganizatorem Festiwalu, podziękował wszystkim organizatorom za ich zaangażowanie i profesjonalizm w przygotowaniu tak bogatego programu oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział i wspólne celebrowanie łowieckiej tradycji. Wyraził również nadzieję, że Festiwal będzie się rozwijał i zyskiwał coraz większe grono sympatyków.
Zdjęcia: Urząd Gminy i Miasta Nisko, NCK „Sokół”