zdjecie

6 sierpnia br. w Ulanowie miała miejsce uroczystość wodowania nowych jednostek pływających – galara „Szan” i pychówki „Oryl”. Galar to duża tratwa używana dawniej do spławiania towarów, natomiast pychówka to mniejsza łódź flisacka, napędzana przez pchanie wiosłem o dno rzeki.

Zbudowane w ramach projektu „Podkarpackie szkutnictwo ludowe” jednostki zostały oficjalnie zaprezentowane zgromadzonej publiczności. W uroczystości udział wieli  liczni zaproszeni goście, wśród nich: Poseł na Sejm RP - Rafał Weber, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, Starosta Niżański – Robert Bednarz, inicjator przedsięwzięcia Damian Zakrzewski – prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, a także liczni samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.

„To ważne wydarzenie przyczyniające się do zachowania naszej flisackiej tradycji, ale również znak naszej dumy i tożsamości. Dzięki takim inicjatywom, młodsze pokolenia mogą poznać i docenić czym jest flis po naszej rzece San oraz od podstaw obserwować proces powstawania jednostek pływających. Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Ulanów słynie z flisackiej ostoi w Powiecie Niżańskim, a dzięki nowym jednostkom będzie mógł się nadal rozwijać i dbać o to, co najcenniejsze – zachowanie dorobku kulturowego regionu”. – podkreślił Starosta Niżański – Robert Bednarz

Po oficjalnych przemówieniach i poświęceniu jednostek, odbył się symboliczny spływ galara wzdłuż rzeki San oraz tradycyjny flisacki poczęstunek. Całość przedsięwzięcia finansowana była z budżetu województwa podkarpackiego oraz wsparcia Lokalnej Grupy Działania.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" w Wolinie otrzymała w 2023 roku w ramach otwartego konkursu ofert pn. „Mecenat kulturalny” dotację na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury w wysokości 35 000 zł. Koszt całego zadania wyniósł 39 800 zł.

To wydarzenie stanowi doskonały przykład współpracy społeczności lokalnej z samorządem, podkreślając jednocześnie wartość zachowania i promocji regionalnych tradycji.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Ulanowa i doświadczenia na własne oczy tej wyjątkowej flisackiej historii, która wciąż żyje w naszej kulturze.

Zdjęcia: Krzysztof Witek Biuro Prasowe UMWP, LGD Stowarzyszenie dla Ziemi Niżańskiej