W dniu 15 sierpnia br. w Powiecie Niżańskim odbyły się liczne uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, połączone ze 104. rocznicą Bitwy Warszawskiej, nazywanej często „Cudem nad Wisłą”.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz samorządowych powiatowych i gminnych, na czele ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem oraz Wicestarostą Józefem Sroką, a także Przewodniczącym Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestrem Daśko rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin, po której nastąpił przemarsz na Plac Wolności. Tam, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców oraz zaproszonych gości, odbyła się ceremonia podniesienia flagi RP na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Pamięci oraz salwa honorowa.

Podczas uroczystości przemówienia wygłosili przedstawiciele władz, w tym Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Konrad Krzyżak oraz Dowódca 18 Pułku Saperów w Nisku płk Sylwester Wlaszczyk. W uroczystości udział wzięli także Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Paweł Tofil, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, radni Rady Miejskiej w Nisku i zaproszeni goście. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności oraz Pomnikiem Orląt Lwowskich przez delegacje m.in. Powiatu i Gminy, Młodzieżowej Rady Miejskiej, wojska, Policji i straży, upamiętniając w ten sposób bohaterstwo żołnierzy, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

Warto przypomnieć, że Święto Wojska Polskiego to dzień, w którym oddajemy hołd Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, a także upamiętniamy zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, będącej jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

W kalendarzu katolickim 15 sierpnia obchodzona jest także Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana również, jako święto Matki Bożej Zielnej, kiedy to tradycyjnie dziękujemy za plony, święcimy zioła, kwiaty i przygotowujemy wieńce, tym samym okazując wdzięczność rolnikom za ich całoroczny trud pracy.