zdjecie

W niedzielę, 18 sierpnia 2024 roku, teren rekreacyjny przy scenie plenerowej nad zbiornikiem wodnym w Jarocinie wypełnił się uczestnikami XXVI Dożynek Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2024.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Po zakończeniu Mszy Św. Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe oraz Zespół Taneczny „ELEMENT” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie (Grupa „Myszki” i „Wiewiórki”), poprowadziły korowód dożynkowy na kolejną część uroczystości. Gospodarze Dożynek Powiatowych: Starosta Niżański Robert Bednarz wraz z Wójtem Gminy Jarocin Tomaszem Podporą, witali wchodzących na płytę obiektu przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi. Uroczystość uświetniło 24 misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Słowa do uczestników tegorocznych Dożynek ze sceny skierował Wójt Gminy Jarocin Tomasz Podpora oraz Starosta Niżański Robert Bednarz, którzy w swoich przemówieniach podkreślili, jak ważna, odpowiedzialna i ciężka jest praca rolników. Dziękowali również za całoroczny trud ich pracy na roli.

Tuż po przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Krystyna i Marek Kozakowie, którzy Gospodarzom święta przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka, Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli rolnicy, którzy, na co dzień są niezwykle przywiązani do ziemi i szanują tradycje oraz obyczaje polskiej wsi.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i  nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu, a także działaczom kultury z terenu Powiatu Niżańskiego.

Dożynki to czas ważnych dla mieszkańców gmin konkursów: VII Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego i Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego – ocenianego nie tylko przez komisję konkursową, ale również przez i zgromadzoną publiczność.

Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyły się stoiska przygotowane przez delegacje ze wszystkich gmin (koła gospodyń wiejskich i  stowarzyszenia), oferowane w namiotach wystawienniczych. Dodatkowo gminy prezentowały stoiska promujące walory swojej okolicy.

Na Dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Uroczystości dożynkowe uświetnił występ Krystyny Giżowskiej, koncert Zespołu FEVER oraz Gwiazdy Wieczoru Michała Szczygła.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili m.in. Posłowie na Sejm RP Rafał Weber oraz Marcin Warchoł, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy Jarocin oraz Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Nisku i kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Narodowy nad Dożynkami sprawował Prezydent RP Andrzej Duda. Patronatem Honorowym objęli Dożynki: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Patronat medialny nad Dożynkami objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Radio „Leliwa”, TVK STELLA, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo SZTAFETA, Super Nowości, Super Nowości 24, GC „NOWINY”, nowiny24.pl, Echo Dnia, Gość Niedzielny, Nasz Czas, Podkarpacki Portal Informacyjny i Portal 4miasta.pl, Portal stalowka24.pl.

Organizatorzy, czyli: Powiat Niżański, Gmina Jarocin, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie i Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin, zadbali o to, że zarówno atrakcji artystycznych, jak i kulinarnych nie brakowało.