zdjecie

Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Wieniec Powiatu Niżańskiego odbył się w niedzielę, 18 sierpnia 2024 r., podczas „Dożynek Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2024”, na terenie rekreacyjnym przy scenie plenerowej nad zbiornikiem wodnym w Jarocinie.

W Konkursie uczestniczyły 24 podmioty zainteresowane upowszechnianiem wiedzy
i promowaniem kulturowych tradycji Powiatu Niżańskiego – Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, grup nieformalnych, które przygotowały tradycyjne wieńce. Wszystkie wieńce oceniła powołana specjalnie Komisja konkursowa.

- Konkurs na Tradycyjny Wieniec Powiatu Niżańskiego miał na celu promocje lokalnych tradycji, lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. Dzięki temu Konkursowi mogliśmy promować obszary wiejskie, a ma to istotny wpływ na zrównoważony rozwój. Dzięki konkursowi mogliśmy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i realizować cel operacji, jakim jest zwiększenie udziału mieszkańców w kultywowaniu i promowaniu tradycji regionu – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.

24 tradycyjne wieńce, które zgłoszone zostały do Konkursu, oceniła 3-osobowa Komisja Konkursowa, której przewodniczył Władysław Szpunar – artysta, plastyk.

Decyzją Komisji przyznano nagrody następującym podmiotom: I nagrodę otrzymało Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny”, II nagrodę zdobyło Stowarzyszenie Ziemi Jeżowskiej „Jeżowianie”, a III miejsce zajęli Rolnicy z Mostek.

Wszystkie podmioty biorące udział w Konkursie zarówno zwycięzcy, jak i pozostałe podmioty, otrzymały nagrody finansowe i nagrody finansowe – wyróżnienia, sfinansowane przez sponsorów.

Nagrodę w postaci pucharu publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Mostkowianki” w Mostkach.

Organizatorem Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Wieniec był Powiat Niżański, a dodatkowymi Partnerami były: Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin oraz Gmina Jarocin.