W dniu 21 sierpnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Nisku podpisano umowę na dofinansowanie realizacji zadania pod nazwą „Remont „starych schodów” prowadzących do Kościoła położonych na wzgórzu ROTUNDA”. Umowę podpisali: Starosta Niżański Robert Bednarz, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Marii Bednarz oraz, w imieniu beneficjenta dotacji, Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy Bożeny Klekacz.

W ramach zadania planowane są prace obejmujące rozbiórkę betonowych płyt i obrzeży, ręcznego wyrównania terenu, wykonania podsypki piaskowej, ręcznego zdjęcia humusu wraz z wyrównaniem gruntu i wykonaniem podsypki piaskowej, wykonania nowej okładziny z regularnych płyt betonowych/kamiennych, ustawienia obrzeży betonowych, zabezpieczenia skarpy wąwozu, aby zapobiec osuwaniu się ziemi na schody oraz zamontowanie balustrady.

Powiat Niżański na ten cel przeznaczył kwotę 150 433,92  zł, z czego 147 425,24 zł  to środki pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytów.

- Podpisanie tej umowy jest ważnym krokiem w kierunku zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i zapewnienia trwałości historycznych obiektów. Dzięki tym środkom finansowym, możliwe jest przeprowadzenie gruntownego remontu schodów prowadzących do zabytkowego Kościoła parafialnego w Krzeszowie, położonego na wzgórzu Rotunda, aby mogły służyć społeczności lokalnej i turystycznej – podkreślił Starosta Niżański Robert Bednarz.