25 sierpnia 2024 r. w Parku Papieskim obok Katedry Rzeszowskiej w Rzeszowie, odbyły się XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego połączone z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej. Uroczystości rozpoczęto mszę świętą, którą odprawił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, a honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W uroczystości udział wzięły setki rolników z województwa podkarpackiego. Powiat Niżański reprezentowali członkowie Stowarzyszenia Trzy Kurzyny, którym towarzyszył Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Mostkowianki” w Mostkach wraz z Wójtem Gminy Jarocin Tomaszem Podporą, Delegacje wieńcowe z Powiatu Niżańskiego zaprezentowały swoje wieńce, które zajęły I miejsce w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy ocenianym przez jury oraz publiczność, podczas XXVI Dożynek Powiatu Niżańskiego – Jarocin 2024.

Dożynki Województwa Podkarpackiego były świetną okazją do zaprezentowania przez delegacje z całego Podkarpacia, misternie i pięknie wykonanych wieńców. Szczególną uwagę przyciągnął wieniec delegacji z Ulanowa, który został umieszczony w najbardziej okazałym miejscu - na ołtarzu polowym.

Wieniec został wykonany przez członków Stowarzyszenia Trzy Kurzyny. Miał formę korony zakończonej krzyżem i był uwity z kłosów pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia, ozdobiony polnymi i ogrodowymi kwiatami oraz ziołami. Wieniec ten będzie reprezentował nasz region podczas Dożynek Prezydenckich, które dobędą się w dniach 14-15 września 2024 r. na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

- Dziękuję członkom Stowarzyszenia Trzy Kurzyny oraz KGW „Mostkowianki” za godną reprezentację Powiatu Niżańskiego podczas XXIV Dożynek Województwa Podkarpackiego. Gratuluję wyróżnienia, jakie otrzymało Stowarzyszenie Trzy Kurzyny. To niewątpliwie powód do dumy, a także uhonorowania ciężkiej pracy, jaką włożono w wykonanie wieńca – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz

Zdjęcia: Anna Magda Biuro Prasowe UMWP