zdjecie

W drugą niedzielę września br. Plac Targowy w Krzeszowie, wypełnił tłum uczestników, biorących udział w corocznym wydarzeniu kulturalnym pn. POWIDLAKI, organizowanym pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Gospodarzem imprezy był Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski.

Uroczystości zapoczątkował korowód powidlany, który wyruszył spod Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie.

W imprezowy nastrój uczestników wprowadziły występy wokalne i taneczne w wykonaniu dzieci z przedszkoli i szkół z Gminy Krzeszów, dzieci i młodzieży ze Szkoły Muzyki i Tańca „Świat Muzyki”, podopiecznych z Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie - Grupy „Krzeszowskie Nutki”, Zespołu „Szalone Nastki” oraz Zespołu „Powidlanie”.

Jak co roku, tematem przewodnim imprezy była nasza polska śliwka, a wraz z nią potrawy zarówno na słodko, jak i na słono, oraz wszelkie tradycje z nią związane, w tym m.in. smażenie tradycyjnych powideł, które prezentowały na swoich stoiskach licznie zgromadzone Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia oraz grupy nieformalne.

Program Krzeszowskich POWIDLAKÓW obfitował w wiele atrakcji, dzięki którym każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Rozstrzygnięcie Konkursu Kulinarnego „Najlepszy Produkt ze Śliwką”, degustacje potraw, pokaz smażenia powideł, stoiska wystawiennicze, przeloty helikopterem, wesołe miasteczko i animacje dla dzieci – to tylko niektóre z propozycji, jakie zaoferowali uczestnikom POWIDLAKÓW organizatorzy.

Patronat Honorowy nad Konkursem „Najlepszy Produkt ze Śliwką” objął Starosta Niżański Robert Bednarz, a nagrody w konkursie ufundował Powiat Niżański.

Tego dnia o muzyczne akcenty zadbały na scenie: Gwiazda Powidlaków – Lanberry oraz Gwiazdy Wieczoru – Liber, Izabela Trojanowska i NORBI, który oprócz występu wokalnego pełnił funkcję konferansjera.

Swoją obecnością na tegorocznej imprezie zaszczycili: Poseł na Sejm RP Marcin Warchoł, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech, zaś Powiat Niżański reprezentował Starosta Robert Bednarz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko. Wśród przybyłych gości byli również włodarze gmin Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego oraz samorządowcy.

Starosta Niżański Robert Bednarz w swoim przemówienie pogratulował i podziękował Wójtowi Gminy Krzeszów Stanisławowi Nowakowskiemu oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie Malwinie Szałędze organizacji tak pięknej inicjatywy, która dobitnie wpisała się w kalendarz stałych imprez i tradycję Gminy Krzeszów.

Z roku na rok POWIDLAKI zyskują coraz większą popularność oraz uznanie, co obrazuje licznie zgromadzona publiczność, pośród której nie tylko znajduje się lokalna społeczność, ale również goście przybyli z sąsiednich powiatów.

Wydarzenia towarzyszące POWIDLAKOM są zawsze szeroko relacjonowane przez media, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie.

Zdjęcia: GOK Krzeszów