W sobotni wieczór, 14 września br. w centrum Niska, na placu przy fontannie na niżańskich małych plantach, odbyła się wyjątkowa inscenizacja historyczna pt. „Wrześniowe drogi” – żywa lekcja historii, która pozwoliła mieszkańcom przenieść się do dramatycznych pierwszych dni września 1939 roku.

Inscenizacja rozpoczęła się o godz. 19.30, a udział w niej wzięli licznie zebrani mieszkańcy Niska i okolicznych miejscowości.

Scenariusz inscenizacji został przygotowany przez Tomasz Bisa i Tomasza Kusiaka, a odegranie całego wydarzenia było możliwe dzięki współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe” oraz mieszkańcami.

Inscenizację wspólnie ze zgromadzoną publicznością podziwiał Wicestarosta Niżański Józef Sroka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko. Obecni byli również przedstawiciele władz Gminy i Miasta Nisko, w tym Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Konrad Krzyżak oraz Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Katarzyna Ożóg-Bąk, a także radni gminni i powiatowi.

Rekonstrukcja, w której udział wzięli umundurowani żołnierze z Grupy Rekonstrukcyjnej i ludność cywilna, pozwoliła na głębsze zrozumienie trudów i wyzwań okresu wojennego.

W trakcie wydarzenia można było również obejrzeć prezentację filmów i zdjęć, które wyświetlały się na ścianie budynku Urzędu Gminy i Miasta Nisko, tworząc i wzbogacając przekaz historyczny inscenizacji.