W piątek 13 września br. na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli, 18 Pułk Saperów z Niska świętował 1. Rocznicę utworzenia. Przypomnijmy, że decyzją Ministra Obrony Narodowej, o formowaniu nowych i rozwijaniu istniejących jednostek wojskowych na wschodniej flance NATO, 16. Batalion Saperów w Nisku został przeformowany w 18 Pułk Saperów, co było jednoznaczne ze wzrostem liczby żołnierzy i dalszym rozwojem niżańskiej jednostki wojskowej. Od tego wydarzenia minął rok, a wrześniowe uroczystości podkreśliły znaczenie Pułku w strukturach Wojska Polskiego oraz jego rolę w zapewnianiu poczucia bezpieczeństwa i wsparcia mieszkańców, w sytuacji zagrożeń, jakie dzieją się np. na terenie Ukrainy.

Ceremonia rozpoczęła się już od godzin porannych, piknikiem patriotycznym oraz pokazem służb mundurowych zorganizowanym na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli, gdzie mieszkańcy, młodzież szkolna oraz najmłodsi, mogli podziwiać wyposażenie i sprzęt wojskowy oraz degustować tradycyjną wojskową grochówkę. Następnie odbyła się uroczysta Msza Św. w Bazylice Konkatedralnej p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, skąd po jej zakończeniu wyruszył przemarsz pododdziałów na miejsce uroczystości.

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego i wciągnięcia flagi na maszt, następnie wręczono Chorągiew Wojska Polskiego dla 18 Pułku Saperów z Niska w rocznicę jego sformowania. Dowódca Pułku płk Sylwester Wlaszczyk w swoim przemówieniu podkreślił osiągnięcia jednostki w mijającym roku od powołania, zaznaczając, że każdy z żołnierzy przyczynia się do sukcesu jednostki, realizując m.in. szkolenia i ćwiczenia obronne oraz biorąc udział w akcjach ratunkowych i usuwaniu klęsk żywiołowych, co potwierdza ich zaangażowanie i profesjonalizm.

Obchody rocznicy były również okazją do wręczenia odznaczeń oraz wyróżnień dla żołnierzy, którzy szczególnie wyróżnili się w dotychczasowej służbie.

Po zakończonej części oficjalnej uroczystości odbyła się defilada pododdziałów oraz przejazd pojazdów zmechanizowanych ulicami Stalowej Woli wspólnie z uczestnikami uroczystości, mieszkańcami oraz przedstawicielami władz państwowych, m.in Senator RP Janiną Sagatowską, Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem, Starost ą Stalowowolskim Januszem Zarzecznym, Prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i Burmistrzem Gminy i Miasta Nisko Konradem Krzyżakiem.

- 18. Pułk Saperów z Niska odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Powiatu Niżańskiego oraz Powiatów ościennych. Jego dynamiczny rozwój w ciągu zaledwie roku istnienia jest dowodem na to, że jednostka ma przed sobą stabilną wizję przyszłości, a sama obecność żołnierzy w Nisku i widoczność pojazdów wojskowych na ulicach podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dziękuję i gratuluję za pełną oddania służbę na rzecz obrony naszej Ojczyzny – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: Facebook 18 Pułk Saperów w Nisku