W niedzielę, 15 września br. na Stadionie Sportowym „Rotunda” w Krzeszowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu niżańskiego.

Organizatorem zawodów sportowo-pożarniczych był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Nisku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nisku oraz Powiat Niżański wraz z gminami z terenu powiatu. Gospodarzem i współorganizatorem Zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Krzeszowie.

W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn MDP, w tym 7 drużyn chłopięcych i 4 drużyny dziewczęce oraz w rywalizacji OSP: 22 drużyny OSP, w tym 12 drużyn męskich i 10 drużyn kobiecych.

Strażacy zmierzyli się w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami. Startujących w Zawodach oceniała Komisja powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Nisku Andrzeja Kołodzieja, z sędziami głównymi Zawodów kpt. Łukaszem Chwiejem i st. kpt. Łukaszem Padowskim.

Klasyfikacja Zawodów przedstawia się następująco:

W kategorii MDP chłopcy:

1. miejsce OSP Jeżowe
  2. miejsce OSP Krzeszów
  3. miejsce OSP Harasiuki
  4. miejsce OSP Dąbrówka
  5. miejsce OSP Nowosielec
  6. miejsce OSP Nisko
  7. miejsce OSP Rudnik nad Sanem

W kategorii MDP dziewczęta:

1. miejsce OSP Krzeszów
  2. miejsce OSP Rudnik nad Sanem
  3. miejsce OSP Bieliny
  4. miejsce OSP Harasiuki

W kategorii OSP mężczyźni:

1. miejsce OSP Dąbrowica

8. miejsce OSP Bieliny
  9. miejsce OSP Rudnik nad Sanem
  10. miejsce OSP Kurzyna Średnia

Zmagania uczestników Zawodów obserwowali zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych Gmin i Powiatu Niżańskiego oraz licznie zgromadzona publiczność. Podczas XII Powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych zmagania druhów – strażaków, obserwowali m. in.: Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Jan Pac, Komendant Powiatowy PSP w Nisku bryg. Andrzej Kołodziej, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nisku bryg. Ireneusz Szewczyk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nisku i Radny Rady Powiatu Niżańskiego Gabriel Waliłko, Wójtowie i Burmistrzowie z gmin Powiatu Niżańskiego. Powiat Niżański reprezentował Wicestarosta Józef Sroka.

Tegoroczne Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzeszowie mogły odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Niżańskiego oraz samorządów gminnych i licznych sponsorów.

Na podsumowaniu Zawodów organizatorzy oraz zaproszeni goście podziękowali wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację. Po odczytaniu wyników Zawodów startujące drużyny otrzymały z rąk zaproszonych gości, w tym m.in. Wicestarosty Niżańskiego Józefa Sroki, puchary, dyplomy i nagrody.

Zawody sportowo-pożarnicze to wydarzenie, które ma na celu rozwijanie umiejętności strażackich wśród młodzieży oraz dorosłych.

W Zawodach uczestniczą również początkujący strażacy z młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy rywalizując w konkurencjach obserwują również doświadczenie swoich starszych kolegów druhów. Konkurencje, takie jak sztafeta pożarnicza czy ćwiczenia bojowe, wspierają aktywność sportową, przyjacielską rywalizację, promują współpracę oraz edukację w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa, zachęcając tym samym licznych obserwatorów zawodów, zwłaszcza najmłodszych, do wstąpienia w szeregi służb Ochotniczych i Młodzieżowych Grup Pożarniczych tak, aby kultywować tradycję niesienia pomocy innym na co dzień.

Zdjęcia: KP PSP Nisko