W Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w dniu 15 września 2024 r. odbyły się Dożynki Prezydenckie 2024. Dożynki te to wyjątkowa uroczystość, będąca wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz podziękowania za uzyskane plony.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich, 14 września br., w Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszone zostały oficjalne wyniki Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP oraz w wyniki Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, którego motywem przewodnim były polskie tradycje wielkanocne.

Do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy przystąpiły grupy z 14 województw: dolnośląskiego, kujawsko–pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego.

Jury pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, po dokonaniu skrupulatnej oceny wyłoniło trzech laureatów. I miejsce zajęło województwo podlaskie, II miejsce województwo lubelskie, zaś III miejsce województwo podkarpackie, reprezentowane przez Stowarzyszenie Trzy Kurzyny z Gminy Ulanów.

Wieniec, który uplotły panie ze Stowarzyszenia, będący symbolem wdzięczności za plony, został stworzony z wielką starannością. Miał kształt korony zakończonej krzyżem, a uwity był z kłosów owsa, żyta, pszenicy oraz jęczmienia, z akcentem kwiatów polnych i ogrodowych oraz ziół.

Oprócz sukcesu w konkursie wieńców, również Koło Gospodyń Wiejskich „Szwedowianki” ze Szwedów (Gmina Jarocin) z Powiatu Niżańskiego odniosło znaczące osiągnięcie. W ogólnopolskim Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, „Szwedowianki” zdobyły trzecie 3. miejsce. Ich prezentacja polskich tradycji wielkanocnych, wzbogacona regionalnymi potrawami, oczarowała zarówno jury, jak i publiczność. Sukces w tak prestiżowym konkursie jest dowodem na to, jak ważna jest rola kół gospodyń wiejskich w kultywowaniu tradycji, co podkreślała również Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, wręczając nagrody i pamiątkowe statuetki.

Obie grupy reprezentowały Województwo Podkarpackie.

Oficjalne świętowanie Dożynek Prezydenckich w Warszawie rozpoczęło się w niedzielę, 15 września od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Następnie, w asyście artystów zespołu „Mazowsze” oraz wszystkich konkursowych delegacji wieńcowych, Para Prezydencka przeszła w Korowodzie Dożynkowym na miejsce głównego ceremoniału – na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego.

Tam Para Prezydencka wręczyła statuetki i dyplomy zwycięzcom konkursów. Podczas uroczystego wręczenia nagród nie brakowało emocji, szczęścia oraz łez wzruszenia.

To ogromne wyróżnienie, zarówno dla Koła Gospodyń Wiejskich Szwedowianki, Stowarzyszenia Trzy Kurzyny jak i całego podkarpacia, Powiatu Niżańskiego oraz Gmin Jarocin i Ulanów skąd wywodzą się członkowie i członkinie Koła i Stowarzyszenia.

W uroczystościach w Pałacu Prezydenckim udział wzięli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Piotr Pilch, radne Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Renata Knap oraz Kamila Piech, a także Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz.

- Dzisiejsze nagrody to wielkie wyróżnienie i ogromna duma zarówno dla Koła Gospodyń Wiejskich Szwedowianki, Stowarzyszenia Trzy Kurzyny, jak i dla mnie, jako Starosty Niżańskiego. Uznanie jury i te dwa III miejsca są dowodem na to, że po pierwsze warto uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, aby pokazać potencjał i tradycję naszego niżańskiego regionu, a po drugie, iż warto wkładać serce we wszystko, co przygotowywane jest własnymi rękami, ponieważ właśnie to serce włożone w przygotowanie konkursowych potraw i wyplecenie wieńca dożynkowego pozwoliło dziś odbierać z rąk Małżonki i Prezydenta RP – tak dostojne nagrody, podkreślające całokształt pracy Koła Gospodyń Wiejskich Szwedowianki ze Szwedów w Gminie Jarocin oraz Stowarzyszenia Trzy Kurzyny z Gminy Ulanów. Jestem wdzięczny i dumny, że mogłem wspólnie z Państwem być obecny podczas wręczania nagród Serdecznie gratuluję tak ogromnego w skali kraju sukcesu oraz życzę dalszych sukcesów w kolejnych przedsięwzięciach! – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, KGW Szwedowianki, Starostwo Powiatowe w Nisku