W niedzielę 15 września br. na Cmentarzu Wojennym w Banachach, odbyła się uroczysta Polowa Msza Święta z okazji 85. Rocznicy bitwy pod Banachami, która miała miejsce w 1939 roku podczas II wojny światowej. Uroczystość zgromadziła licznych mieszkańców, zainteresowanych lokalną historią, przedstawicieli władz samorządowych, stowarzyszeń oraz organizacji, którzy wspólnie uczcili pamięć poległych. Msza Święta, odprawiona w intencji poległych, miała na celu nie tylko upamiętnienie bohaterów, ale także przypomnienie o wartościach pokoju i jedności.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. Senator RP Janina Sagatowska, Wicestarosta Niżański Józef Sroka, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Dariusz Łebko, Wójt Gminy Harasiuki Krzysztof Kiszka, przedstawiciele służb inspekcji i straży, harcerze Hufca ZHP oraz mieszkańcy Gminy Harasiuki.

W uroczystości udział wzięła Kompania Honorowa Wojska z 3 Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego w Nisku wraz z pocztem sztandarowym oraz pocztem flagowym. Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP z terenu gminy Harasiuki oraz Komenda Powiatowa Policji w Nisku.

Obecni byli również Przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdan-Obleszcze, Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstania Styczniowego oraz harcerze z drużyny „IGNIS”, działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Harasiukach.

Po zakończonej Mszy Św. oddano hołd poległym, a uroczystość zakończyła salwa honorowa. Uroczystość, jak zawsze, była chwilą zadumy i refleksji nad wydarzeniem historycznym oraz bohaterstwem walczących o wolność.

Zdjęcia: gckharasiuki.pl