Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka oraz ks. Jan Kardaś – Proboszcz Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, w dniu 19 września br, podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą „Zabezpieczenie i utrwalenie zabytku poprzez wykonanie okien i witraży na zewnętrznej fasadzie budynku kościoła pw. Narodzenia NMP w Jeżowem. W podpisaniu umowy uczestniczył Pan Mariusz Kępa - Przewodniczący Rady Parafialnej.

Prace inwestycyjne w zakresie zawartej umowy wykonywane będą w 20 oknach, w tym w 2 oknach zawitrażowanych w prezbiterium kościoła. Zakres prac dotyczy: demontażu istniejących okien i ram okiennych, wykonanie prac renowacyjnych przy dwóch witrażach w prezbiterium, dostawy i montażu nowych ram okiennych o konstrukcji aluminiowej wraz z witrażami oraz wykonanie instalacji podświetlenia odnowionych witraży.

Powiat Niżański na ten cel przeznaczył kwotę 245 483,40 zł, z czego 177 337,21 zł to środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytów.

Remont i wymiana ram okiennych oraz montaż oświetlenia witraży to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ochrona naszego dziedzictwa kulturowego. Witraże w kościele mają ogromne znaczenie historyczne i artystyczne, dlatego ich konserwacja i poprawa jest kluczowa dla zachowania piękna i wartości tego ponad stuletniego zabytku dla przyszłych pokoleń. Dzięki pozyskanej dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych prac, które zapewnią trwałość inwestycji na kolejne lata – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.