Centrum Edukacji Ekologicznej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie po raz kolejny było organizatorem konkursu fotograficznego pn. „Latające Cuda Natury 2024”. Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Niżański Robert Bednarz, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Roztoczańsko – Podkarpackiego, Koło Fotograficzne KADR oraz Wójt Gminy Jarocin.

Konkurs ten miał na celu utrwalenie w fotografii unikalnego piękna zwierząt, które posiadają umiejętność latania, popularyzację fotografii przyrodniczej poprzez organizowanie wystaw oraz upowszechnianie fotografii, jako dziedziny sztuki, jak również rozwijanie i kształtowanie przyjaznych naturze postaw proekologicznych.

Prace konkursowe można było nadsyłać do dnia 18 sierpnia br., a na fotografiach według wytycznych regulaminu znajdować miała się wyłącznie dzika przyroda uwieczniona na wolności, w stanie dzikim – zwierzęta w ich naturalnym środowisku lub naturalne elementy przyrody nieożywionej. Każdy uczestnik mógł nadesłać maksymalnie 3 prace konkursowe.

Uczestnicy Konkursu „Latające cuda natury” od lat zaskakują jury swoją zachwycającą estetyką i niezwykłością wykonanych fotografii. Wśród nadesłanych prac znalazły się zarówno elementy natury tradycyjnej jak i uchwycone rzadko spotykane okazy ptaków.

W tym roku na konkurs wpłynęło 101 prac od 35 uczestników konkursu. Nie stwierdzono żadnych prac, które nie spełniałyby wymogów regulaminu. Do konkursu zakwalifikowano 20 prac.

30 sierpnia br. jury, w składzie: Michał Narożny – przewodniczący, Elżbieta Rogaczewska i Oktawian Kycia, przyznało nagrody wyłaniając zwycięzców.

Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 20 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie.

Finalnie zwycięzcami zostali:

1. – Maksymilian Paczkowski „Zew poranka”
  2. – Piotr Dras „Koromoran”
  3. – Łukasz Krzyżkowiak „Kretogłowów rozmowy”

Przyznano również wyróżnienie dla Antoniego Piątek za zdjęcie konkursowe pn. „Poranny Patrol”.

Zwycięzcy otrzymali statuetki oraz karty podarunkowe, które zostały ufundowane przez Powiat Niżański a wręczył je laureatom, obecny na uroczystości Wicestarosta Niżański Józef Sroka.

- Gratuluję serdecznie, raz jeszcze, wszystkim uczestnikom konkursu oraz w imieniu organizatorów już dziś zapraszam do kolejnej edycji tego wyjątkowego konkursu, który stał się już tradycją, a z każdym kolejnym rokiem zachwyca kreatywnością i inspiracjami autorów prac konkursowych – podsumował Wicestarosta Józef Sroka.

Zdjęcia: GOSTiR w Jarocinie