27 września br., na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem, odbył się XXX Lekkoatletyczny Memoriał Bronisława Gancarza. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Tadeusz Handziak, zaś organizatorem był MOSIR oraz UKS „Orlik” w Rudniku nad Sanem.

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego Memoriału, młodzi sportowcy udali się na  cmentarz, aby złożyć kwiaty oraz zapalić pamiątkowy znicz na grobie zmarłego w 1960 roku lekkoatlety. Bronisław Gancarz był maratończykiem, w 1936 roku uczestniczył w olimpiadzie w Berlinie. Był także trzykrotnym mistrzem Polski. Później został nauczycielem wychowania fizycznego.

W tegorocznym Memoriale udział wzięło 105 zawodników i zawodniczek, którzy konkurowali ze sobą na zróżnicowanych dystansach oraz w różnych grupach wiekowych.

Na dystansie 600 m wśród dziewcząt z rocznika 2014 i młodszych, miejsce I zajęła Anna Węglarz, tuż za nią na miejscu II była Zuzanna Długosz, a na miejscu III Klara Iskra. Na tym samym dystansie i w tej samej kategorii wiekowej wśród chłopców triumfował Mateusz Mierzwa, kolejny do mety dobiegł Jakub Smoła, a jako trzeci Antoni Cagara.

W dystansie na 600 m spośród dziewcząt z rocznika 2012-2013 zwyciężyła Milena Chaber, druga była Lena Bakalarz, a trzecia Lilianna Furtak.

Z rocznika 2012 – 2013 wśród chłopców na dystansie 800 m miejsce I wywalczył Mikołaj Dmyterko, na miejscu II był Wiktor Ramocki, a na III miejscu Wiktor Owczarz.

W dystansie na 800 m spośród dziewcząt z rocznika 2010 – 2011, jako pierwsza do mety dotarła Weronika Reichert, tuż za nią Natalia Gut, a jako trzecia Lena Cagara. W grupie chłopców  z rocznika 2010 – 2011, w biegu na tym dłuższym dystansie, 1000 m – zwyciężył Aleksander Skoczylas, za nim był Wojciech Smoła, a na miejscu trzecim Oliwier Bartyna.

Na dystansie 1000 m z rocznika 2005-2009 wśród dziewcząt I miejsce zajęła Oliwia Krzysztofiak.

W najdłuższym biegu na 1200 m wśród chłopców z rocznika 2008-2009 I miejsce zajął Oliwier Łomotowski, a miejsce II Paweł Nawaz.

Zawody zwieńczył Główny Bieg Memoriałowy na dystansie 2000 m, bez ograniczeń wiekowych. Wśród mężczyzn najszybszym zawodnikiem był Antoni Pikor, za nim uplasował się Adrian Toniak, a trzeci był Remigiusz Zając. Natomiast wśród kobiet I miejsce zajęła Milena Chaber, II miejsce Lilianna Furtak oraz III miejsce Oliwia Andres.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Powiat Niżański, a w zmaganiach sportowych zawodników wspierał Wicestarosta Niżański Józef Sroka, który podziękował organizatorom XXX Memoriału Bronisława Gancarza: - Dzięki Waszej pracy i determinacji, młodzi sportowcy mogą rozwijać swoje umiejętności oraz inspirować się osiągnięciami wybitnego lekkoatlety, jakim był Bronisław Gancarz. Dzięki takim Memoriałom, jak ten dzisiejszy, nie tylko dbamy o pamięć zmarłego uczestnika igrzysk olimpijskich, ale tworzymy nową historię otwierając dzieci, młodzież i dorosłych na sportowe rozgrywki i tworzenie warunków do sportowej rywalizacji, pamiętając jednocześnie, iż tego typu wyścigi rozwijają i przyczyniają się również do promowania zdrowego trybu życia oraz poprawy kondycji sportowej uczestników – podsumował Wicestarosta.

Zdjęcia: Piotr Potocki – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem