8 października br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem odbyła się Konferencja Powiatowa Dyrektorów Szkół, przedszkoli i placówek oświatowych na temat zadań dyrektora szkoły, przedszkola i placówki oświatowej, w kontekście zmian współczesnej edukacji.

Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. priorytetów w zarządzaniu placówkami oświatowymi w Powiecie Niżańskim, kompetencji i doskonalenia nauczycieli w celu poprawnej realizacji państwowej polityki oświatowej oraz planowanych zmianach w prawie oświatowym.

Omówione zostały również kwestie dobrostanu w szkole zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Podtrzymano wspólne stanowisko, iż troska o samopoczucie dzieci i młodzieży w szkole jest równie ważna, jak uczenie się.

Rozmawiano także o tzw. higienie cyfrowej, czyli o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, uwzględniając przy tym poszanowanie życia i zdrowia.

Podczas Konferencji dyskutowano również o kształtowaniu myślenia analitycznego, wielokierunkowego podejścia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych. Omówiono także panel konsultacyjny RAP Steam – robotyka i programowanie.

W Konferencji, wspólnie z Dyrektorami oraz nauczycielami szkół z terenu Powiatu Niżańskiego, w dyskusji czynny udział wziął reprezentujący Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza, Wicestarosta Józef Sroka.

Organizatorem Konferencji było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

Zdjęcia: PCEN w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu