6 października br. na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Harasiukach odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 65-lecia istnienie tej jednostki.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta, odprawioną w intencji strażaków w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Harasiukach. Po zakończonej Mszy Św. nastąpił przemarsz jednostek OSP i PSP na teren kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Harasiukach, gdzie rozpoczęto oficjalne uroczystości od podniesienia na maszt flagi państwowej. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili: Senator RP Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas Hul, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap, Starosta Niżański Robert Bednarz, Wójt Gminy Harasiuki Krzysztof Kiszka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nisku bryg. mgr inż. Andrzej Kołodziej, Prezes ZOSP RP Oddział Powiatowy w Nisku Gabriel Waliłko, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, samorządowcy oraz Prezes OSP w Harasiukach druh Krzysztof Grum wraz z druhami oraz zaprzyjaźnionymi, okolicznymi jednostkami OSP z terenu Gminy Harasiuki.

Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego OSP w Harasiukach, nastąpiła najważniejsza część – uroczyste pożegnanie starego oraz poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru strażakom, a także poświęcenie nowego lekkiego samochodu ratowniczego marki Renault.

Poświęcenie nowego sztandaru to symbol zarówno dla druhów strażaków jak i lokalnej społeczności, który dowodzi strażackiej postawy, sumiennej pracy oraz dalszej gotowości do pracy na rzecz ochrony dobytku i życia ludzi.

Po głównej części programu dokonano wręczenia odznaczeń i medali zasłużonym strażakom oraz wbito gwoździe w jubileuszową tablicę okolicznościową.  Uroczystości zakończyły wystąpienia zaproszonych gości. Starosta Niżański Robert Bednarz przekazał Druhom Strażakom okolicznościowy grawerton i życzenia: - Nadany dzisiaj Sztandar, jako znak Waszej działalności, niech gromadzi wokół siebie Strażaków, przynosząc szczęście dla całej jednostki. Z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia, życzę sukcesów i wielu osiągnięć w dalszej służbie oraz wytrwałości w realizacji zamierzonych działań, zgodnie ze strażackim mottem: „ Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – zakończył swoje wystąpienie Starosta Niżański – Robert Bednarz.

Zdjęcia: Gminne Centrum Kultury w Harasiukach