27 września br. w Bielinach na terenie gminy Ulanów, w ramach zorganizowanego przez Związek Mostowców RP Oddział Małopolski seminarium szkoleniowego „Co nowego w mostownictwie”, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu Powiatu Niżańskiego oraz Gminy Ulanów z kierownikiem robót trwających przy budowie nowego mostu na rzece San.

Na miejscu inwestycji spotkali się reprezentujący Starostę Niżańskiego Roberta Bednarza – Wicestarosta Józef Sroka, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz Kierownik Robót Dominik Późniak, z firmy PRIMOST Południe sp. z o.o. z Będzina.

Prowadzona od jesieni ub. roku budowa mostu, była wielokrotnie wizytowana przez Starostę Roberta Bednarza. Prace prowadzone na tak ważnej dla Powiatu i Gminy dużej inwestycji, na miejscu jej realizacji, monitorował również ówczesny Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Zakres inwestycji obejmuje budowę mostu trzyprzęsłowego, zespolonego jako belka ciągła z głównym przęsłem nurtowym wzmocnionym konstrukcją łukową. Środkowe przęsło mostu ma rozpiętość ok. 120 m, przęsła na terenach zalewowych zaprojektowano o rozpiętości 35 m. Środkowe przęsło mostu zostanie wzmocnione łukiem z wieszakami pionowymi. Łącznie obiekt będzie miał długość ok. 570 metrów długości. Znajdzie się na nim jednojezdniowa droga z dwoma pasami ruchu po 2,75 m każdy oraz chodnik i bariery ochronne. Most połączy Bieliny z Rudnikiem nad Sanem i posłuży do codziennej komunikacji oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną walorów Gminy Ulanów i Powiatu Niżańskiego

W ramach wykonywanych prac przy budowie mostu przebudową objęta zostanie również droga gminna od strony miejscowości Bieliny o długości ok. 0,41 km - ul. Św. Wojciecha. Zostanie poprawiony jej stan techniczny.

Wykonawcą zadania jest firma PRIMOST Południe sp. z o.o. z Będzina. Kierownik robót pan Dominik Późniak zapewnił, że wszystkie planowane prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem prac. Prace mają potrwać do 2025 roku.

- Budowa mostu przebiega bardzo dobrze, prace są cały czas kontynuowane, od rozpoczęcia, bez przerw przy sprzyjających warunkach pogodowych – podkreślił Burmistrz Stanisław Garbacz

- Cieszy nas fakt, iż tak potężna inwestycja o wartości 43 mln zł, którą realizujemy we współpracy z Gminą Ulanów, a przede wszystkim dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 29 mln zł, nabiera coraz bardziej okazałej formy. Poza formą estetyczną mostu, wzmocni się przede wszystkim funkcjonalność podróży w Powiecie Niżańskim – most połączy Bieliny z Rudnikiem nad Sanem i posłuży do codziennej komunikacji oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną walorów Gminy Ulanów i Powiatu Niżańskiego – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.