10 października br., w dniu obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w Jasionce odbyła się konferencja pn. „Podkarpackie Przeciw Depresji”, która poświęcona była zdrowiu psychicznemu oraz tworzeniu lokalnych aliansów przeciwdziałających depresji.

Udział w niej wzięło blisko 400 osób, w tym samorządowcy oraz nauczyciele, pedagodzy, a także psycholodzy i psychiatrzy, członkowie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, którzy działają na co dzień na rzecz walki z depresją.

Powiat Niżański, reprezentował Starosta Robert Bednarz, który wraz z innymi samorządowcami z terenu województwa podkarpackiego, podpisał deklarację „Podkarpacie przeciw depresji”, będącą symbolem zaangażowania w walkę z depresją na poziomie lokalnym.

W Konferencji uczestniczyły również Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku Marta Ciosmak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku Anna Orzoł.

Konferencję otworzyła w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Głos zabrali również Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Katarzyna Smyk, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Naturski oraz ekspert Team Europe Direct dr Piotr Toczyski.

Konferencja składała się z dwóch paneli tematycznych. Pierwszy dotyczył zdrowia psychicznego w systemie edukacji i nauki i dotykał tematu depresji wśród dzieci i młodzieży. W drugim panelu uczestnicy konferencji zastanawiali się wspólnie, jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji. Podczas panelu rozmawiano o tym, jak funkcjonują dotychczasowe rozwiązania i jak powinny one wyglądać.

Organizatorami wydarzenia byli wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Alians Przeciwko Depresji.

Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia na depresję cierpi około 1,5 mln Polaków. W obliczu rosnącej liczby osób zmagających się z tym schorzeniem, samorządy odgrywają coraz istotniejszą rolę w szerzeniu świadomości i podejmowaniu działań zapobiegawczych.

- Podpisanie w dniu dzisiejszym – Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, tak ważnego dokumentu, jakim jest deklaracja „Podkarpacie przeciw depresji”, potwierdza zaangażowanie Powiatu Niżańskiego w walkę z tym poważnym problemem społecznym. Deklaracja stanowi zobowiązanie do podejmowania konkretnych działań na rzecz walki z depresją na poziomie lokalnym, promowania zdrowia psychicznego oraz wzmacniania sieci wsparcia w poszczególnych powiatach i w całym regionie Podkarpacia. Samorządy odgrywają ważną rolę w przeciwdziałaniu depresji, identyfikując potrzeby swoich mieszkańców, możemy podejmować działania zgodne z ich oczekiwaniami i pozwalające na rozwiązywanie ich problemów. Powiat Niżański od lat wspiera wszelkie inicjatywy edukacyjne oraz kampanie informacyjne dotyczące tego ważnego i niestety coraz częstszego problemu, jakim jest depresja – podsumował konferencję Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia: Krzysztof Witek i Paweł Podgórski – Biuro Prasowe UMWP, Monika Maj-Lichończak