Na początku października br. na terenie Niżańskiego Uniwersytetu Ludowego przy ul. Piaskowej w Wolinie odbył się Piknik Naukowy, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Wśród gości, którzy wzięli w nim udział byli m.in. Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Wicestarosta Niżański Józef Sroka, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Konrad Krzyżak, I Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Katarzyna Ożóg-Bąk, Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Tadeusz Handziak oraz radni gminni i powiatowi.
Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” reprezentowali Prezes Zarządu Damian Zakrzewski, Wiceprezes Zarządu Grzegorz Węglarz i Sekretarz Mieczysław Łabęcki.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 dzieci ze szkół z terenu powiatu niżańskiego oraz stalowowolskiego, jak również nauczyciele, rodzice, organizacje pozarządowe, pasjonaci nauki i przedstawiciele samorządu.
Główną atrakcją Pikniku była pobudzająca ciekawość uczniów wystawa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, stoisko Stowarzyszenia Ekoskop, które promowało ochronę środowiska i zrównoważony rozwój oraz zdrowy tryb życia.
Podczas Pikniku rozstrzygnięto również, dedykowany dla szkół konkurs, który polegał na nakręceniu max. 3-minutowego filmu, polegającego na popularyzacji nauki, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznego zastosowania osiągnięć naukowych, ukazania pozytywnej roli postępu technologicznego, prezentacji rozwiązań innowacyjnych w obrębie różnych dziedzin naukowych, promowania walorów i możliwości rozwojowych województwa (np. osiągnięć naukowych z dziedziny lotnictwa czy kosmonautyki).
Prace konkursowe można było podziwiać na I piętrze budynku Niżańskiego Uniwersytetu Ludowego, gdzie prezentowane one były na ekranie.
W konkursie przyznano nagrody, a poszczególne zwycięskie prace zajęły poszczególne miejsca:
Miejsce I ( dwa miejsca I)
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Przędzelu
Miejsce II
- Zespół Szkolno-Przedszkolny W Zarzeczu
Miejsce III (dwa miejsca III)
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Nisku
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Groblach
Wyróżnione prace konkursowe:
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Rudniku nad Sanem
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jastkowicach
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Jeżowem – Centrum
Podczas Pikniku, rośliny oraz tradycje związane z naturalnym ogrodnictwem, prezentowała Pani Alicja Siciak-Śledzińska - edukatorka bioróżnorodności i zielarka. Istniała również możliwości udziału w wielu rodzajach gier i zabaw społecznych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
Uczestnicy Pikniku Naukowego mogli liczyć również na poczęstunek w postaci gorącej herbaty, pączków oraz skorzystać z miłej, naukowej atmosfery przy ognisku.
Wydarzenie to było możliwe dzięki realizacji przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” zadania publicznego pod nazwą „Organizacja wydarzeń popularyzujących naukę”, które zostało współfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.
- Piknik Naukowy w Powiecie Niżańskim był niewątpliwie sukcesem, który zjednoczył uczniów i nauczycieli wokół idei nauki i współpracy. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz uczniów – uczestników zarówno Pikniku, jak i biorących udział w konkursie, wydarzenie to dostarczyło wielu inspiracji i wiedzy oraz wymiany doświadczeń. Mamy nadzieję, że taka forma promocji nauki stanie się w naszym Powiecie stałym elementem kalendarza wydarzeń, przyczyniając się do rozwoju i popularyzacji nauki – podsumował, biorący udział w Pikniku, Wicestarosta Niżański Józef Sroka.
Zdjęcia: Adrian Starzomski – Urząd Gminy i Miasta Nisko