W sobotę 26 października br., w Ulanowie, tłumy przybyłych gości i mieszkańców żegnały zmarłego cztery lata temu artystę rzeźbiarza, wielkiego Polaka Andrzeja Pityńskiego. Mistrza żegnali synowie, rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, mieszkańcy Ulanowa, gminy, powiatu, województwa, a także licznie przybyłe delegacje. Powiat Niżański reprezentował Starosta Niżański Robert Bednarz i Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego oraz Sekretarz Gminy Ulanów Magdalena Hasiak, a w pięknych i doniosłych słowach pożegnał Mistrza Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.
Po zakończeniu Mszy Św. uroczysty kondukt żałobny przeszedł ulicami Ulanowa na Cmentarz Parafialny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe. Urna z prochami zmarłego wieziona była przez karawan konny w asyście husarii i ułanów. Hołd Mistrzowi oddała kompania honorowa Wojska Polskiego, oddając salwę honorową.
Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie. W 1967 roku przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych.
Pierwszą rzeźbą, jaka wykonał, było popiersie Ignacego Paderewskiego, stojące przed Collegium Paderevianum w Krakowie.
W 1974 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował w Nowym Jorku. Następnie, jako profesor rzeźby kształcił w USA młodych studentów rzeźbiarstwa z całego świata.
Jednym z najwybitniejszych dzieł Pityńskiego jest Pomnik Katyński w New Jersey, przedstawiający żołnierza przebitego bagnetem. Jego dzieła znajdują się na całym świecie, w tym również w rodzinnym Ulanowie. Są to: popiersie Papieża Jana Pawła II, Tarcza Honoru, popiersie Burmistrza Andrzeja Bąka, płaskorzeźby Jana Pawła II i Marii Konopnickiej. Mistrz Pityński podarował swojemu ukochanemu miastu wykonane w brązie miniatury rzeźb, medale okolicznościowe, prace plastyczne, szkicowniki, przepiękne obrazy wykonane węglem oraz pamiątki osobiste. Dzięki tym bezcennym darom w Ulanowie utworzone zostało Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego.
Jest również autorem zlokalizowanego w Stalowej Woli pomnika „Patriota” i pomnika „Rzeź Wołyńska”, upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej (1943–1944), który znajduje się w Domostawie w Gminie Jarocin, obok parkingu przy drodze ekspresowej S19. Pomnik został odsłonięty 14 lipca 2024 r.
W uznaniu zasług, za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, działalność polonijną i krzewienie polskości, w dniu 11 listopada 2017 roku, otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, Order Orła Białego. W 2020 roku został uhonorowany Nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Andrzej Pityński zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w dniu 18 września 2020 r. przeżywszy 73 lata.
Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i jego ostatnią wolą było zostać pochowanym w Ulanowie.
Zdjęcia: www.ulanow.pl