Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. To właśnie dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju, jako wyjątkowy dzień, w którym Polska, po 123 latach zaborów, na nowo pojawiła się na mapach świata, jako wolne państwo. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, jednak marzenia Polaków o życiu w wolnej, suwerennej Polsce – ziściły się. Rocznica tych wydarzeń jest okazją do głębokich przemyśleń, refleksji nad wolnością, suwerennością i wartościami narodowymi. Jak co roku, w tym również, w Powiecie Niżańskim odbyły się uroczystości związane z tym podniosłym wydarzeniem.
Tegoroczne obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Nisku rozpoczęły się w niedzielę 10 listopada, uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. Uroczystości rozpoczęła polowa Msza Święta na placu apelowym Garnizonu Nisko o godzinie 17:30. Następnie odbył się uroczysty przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności, z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Po uroczystym podniesieniu flagi RP, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy i Miasta Nisko, wojska, straży i policji, zapalili znicze pamięci pod Pomnikiem Wdzięczności i Pomnikiem Orląt Lwowskich. W capstrzyku Powiat Niżański reprezentowali Starosta Niżański Robert Bednarz i Wicestarosta Józef Sroka.
W poniedziałek, 11 listopada 2024 r. Mszą Świętą o godzinie 12 rozpoczęły się oficjalne obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską i Tablicą Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystym przemarszem, wszyscy zebrali się pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Następnie odbył się Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Coroczną tradycją jest wykonanie defilady Kompanii Honorowej Garnizonu w Nisku oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich przez liczne delegacje na czele ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem, Wicestarostą Józefem Sroką
i radnymi Rady Powiatu. Niżańskie obchody święta Niepodległości zakończyła część artystyczna w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół” przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP z Zarzecza.
Święto Niepodległości obchodzono uroczyście również w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego, oddając hołd i czcząc pamięć bohaterów, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości, dzięki którym możemy dziś żyć i pracować w niepodległej i wolnej Polsce.
Uroczystości 106. Rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się również w Gminie Ulanów, gdzie Powiat Niżański reprezentowała Członek Zarządu Powiatu Magdalena Hasiak. W Rudniku nad Sanem, w obchodach na rudnickim rynku obecny był Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Tomasz Karaś, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Adam Mach oraz Radny Powiatu Lucjan Tabasz. W Jeżowem, zgodnie z tradycją, dnia 11 listopada obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od przemarszu sprzed Gminnego Centrum Kultury do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia N.M.P, w którym została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie w uroczystej procesji, udano się pod pomnik poległych i złożono kwiaty. W godzinach popołudniowych zapalono Patriotyczne ognisko i zorganizowano uroczysty koncert. W uroczystościach Powiat Niżański reprezentował Starosta Robert Bednarz. Na osiedlu Podwolina odbyło się III Ognisko Patriotyzmu, w którym uczestniczył Wicestarosta Józef Sroka. 106. Rocznicę Odzyskania Niepodległości uroczyście świętowano również w pozostałych Gminach Powiatu Niżańskiego, tj. w Harasiukach, Jarocinie i Krzeszowie.
Zdjęcia: www.nisko.pl, www.rudnik.pl, www.ulanow.pl, www.jezowe.pl, www.jarocin.pl