Drugą ze szkół, które realizowały wycieczki w ramach Programu „Podróże z klasą”, było Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, które otrzymało dofinansowanie na 2-dniową wycieczkę do Warszawy oraz miejsc związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie należący do chóru LO w Nisku. Całkowity koszt wycieczki wyniósł 29 600 zł, z czego 20 000 zł to kwota dofinansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pierwszy dzień rozpoczął się od spaceru w jesiennej scenerii po Łazienkach Królewskich w Warszawie. Następnie chórzyści zwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina, gdzie znajduje się licząca ok. 7000 obiektów kolekcja. Są to m.in. rękopisy, listy oraz inne pamiątki osobiste po kompozytorze, a także fotografie, wizerunki ikonograficzne, obrazy, rysunki i grafiki. Zwieńczeniem dnia był udział w spektaklu „Once” w Teatrze Muzycznym „Roma”, który dostarczył uczniom mnóstwo emocji.
Drugi dzień był równie intensywny i rozpoczął się wyjazdem do Żelazowej Woli – miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. W swojej podróży uczestnicy wycieczki dotarli aż do województwa łódzkiego, gdzie odwiedzili zespół pałacowo – ogrodowy w Nieborowie i znajdujący się nieopodal ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej. Należy on do pierwszych w Polsce powstałych pod wpływem szkoły angielsko – chińskiej, kompozycji o cechach początkowo sentymentalnych, wzbogaconych później o rys romantyczny.
Spacery po mazowieckich i łódzkich zakątkach zwieńczone zostały wypoczynkiem w lokalnych kawiarenkach, skąd uczniowie podziwiali rynek w Łowiczu – jedyny rynek w Polsce w kształcie trójkąta.
Zdjęcia: LO w Nisku