„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…” M. Hemar „Katyń”
Z okazji, Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada na 13 kwietnia, w dniu 10 kwietnia 2025 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rudniku nad Sanem uczczono pamięć tysięcy zamordowanych polskich oficerów, żołnierzy, duchownych
i przedstawicieli elity intelektualnej.
Społeczność uczniowska w szczególny sposób oddała hołd pomordowanym
w Katyniu. Część artystyczną „Pamięci ojców naszych” przygotowali uczniowie klas 4 -8 pod kierunkiem Pań: mgr . Moniki Siek – nauczycielki historii i A. Dreksy – nauczycielki języka polskiego. Nad oprawą muzyczną czuwała Pani Anna Zając oraz Pan Paweł Lewko. Scenografię przygotowały Panie: Anna Chmura – Bucior, Dominika Zdeb, Iwona Waliłko oraz Panowie Krystian Kołecki i Dariusz Wasyl.
„Żołnierzom naszym
Jeńcom wojennym
Zamordowanym
W Katyniu
Krzyże wznieśmy...
Krzyże pamięci
Krzyże chwały
I krzyże święte.
Dajmy im miejsce
Miejsce godne
Godne i trwałe
W nas
W rodzinach naszych
W narodzie W historii
W działaniach naszych”
Między innymi tymi słowami uczniowie uczcili pamięć tych wszystkich, którzy 85 lat temu
w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie z rozkazu Stalina zostali zamordowani. W apelu wykorzystano fragmenty pamiętników, zachowanych w mogiłach katyńskich: Bronisława Wajsa z 5 marca 1940 r. oraz majora Adama Solskiego z 9 kwietnia 1940 r.
Uczniowie odgrywali sceny opisane w pamiętnikach:
„Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano zegarek, na którym była godzina 6.30. Pytano mnie o obrączkę, którą zabrano. Zabrano ruble, pas główny”.
Uczniowie recytowali wiersze, a następnie złożyli pod krzyżami (symbolizującymi krzyże katyńskie), kwiaty i zapalili znicze. Program był wzbogacony prezentacjami multimedialnymi ilustrującymi m.in. utwory: „Cisza”, muzyka do serialu TV „Kolumbowie”.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała Dyrektor Ośrodka Pani Marta Szczepańska, która przypomniała zebranym, na czym polega współczesny patriotyzm. Podkreśliła, że pamięć o ofiarach mordu katyńskiego powinna być przestrogą dla przyszłych pokoleń. Wspomniała, że w tę smutną kartę historii wpisuje się data 10 kwietnia 2010 roku, która
w sposób szczególnie bolesny zapisała się w naszych sercach. Dokładnie 15 lat temu doszło do tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, wszyscy pasażerowie i członkowie załogi lecącej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Cześć ich pamięci!
Tekst i zdjęcia: SOSW w Rudniku nad Sanem