Zasadniczym przedmiotem działalności Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nisku jest realizacja zadań w zakresie wskazanym w ustawie Prawo budowlane dla administracji architektoniczno-budowlanej. Zadania te realizuje zespół pracowników pod kierownictwem Naczelnika Wydziału Piotra Słotwińskiego.
Na podstawie posiadanych rejestrów wydanych pozwoleń na budowę, Wydział Architektury i Budownictwa przygotował informację o budownictwie na terenie Powiatu Niżańskiego w 2024 roku.
Ogółem w minionym 2024 roku wydano 412 pozwoleń na budowę, dotyczących 428 obiektów budowlanych, w tym m.in.: 189 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 2 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, 9 obiektów użyteczności publicznej, 6 budynków przemysłowych i magazynowych oraz 14 obiektów infrastruktury transportu.
Prowadzone były postępowania na podstawie tzw. specustawy drogowej, w szczególności wydano 13 zezwoleń na realizację inwestycji drogowych (ZRID).
Przyjęto 533 zgłoszeń zamiaru budowy lub wykonania robót budowlanych, niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę oraz 51 zgłoszeń budowy sieci.
Rozpatrzono 413 wniosków o wydanie 459 szt. dzienników budowy, wydano 96 zaświadczeń.
Prowadzone były analizy z zakresu zagospodarowania przestrzennego Powiatu, w szczególności dotyczące projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin.
Udostępniane były informacje publiczne w formie tradycyjnej i elektronicznej.
Sporządzane były sprawozdania do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Urzędu Statystycznego, za okresy miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.
Prowadzone były rejestry pozwoleń na budowę na potrzeby Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz własne, jako kontynuacja elektronicznych zbiorczych rejestrów pozwoleń utworzonych na podstawie danych dostępnych w wersji tradycyjnej.
Na wnioski interesantów (elektroniczne, telefoniczne, pisemne i ustne) udzielano wyjaśnień stosowania przepisów Prawa budowlanego i przepisów odrębnych w odniesieniu do konkretnych zamierzeń inwestycyjnych.
Przeprowadzone zostały kontrole wewnętrzne zgodnie z harmonogramem.
Porównując liczbę wydanych w 2024 roku pozwoleń na budowę (412 pozwoleń, dotyczących 428 obiektów budowlanych), w odniesieniu do lat poprzednich, przedstawia się ona następująco:
- w porównaniu do roku 2020 r., w którym wydanych zostało 676 pozwoleń na budowę – nastąpił spadek o ok. 39%. Porównując liczbę obiektów budowlanych, których dotyczyły wydane pozwolenia (rok 2024 – 428, rok 2020 – 683) – nastąpił spadek o ok. 37%;
- w porównaniu do roku 2021 r., w którym wydanych zostało 630 pozwoleń na budowę – nastąpił spadek o ok. 35%. Porównując liczbę obiektów budowlanych, których dotyczyły wydane pozwolenia (rok 2024 – 428, rok 2021 – 637) – nastąpił spadek o ok. 33%;
- w porównaniu do roku 2022 r., w którym wydanych zostało 389 pozwoleń na budowę – nastąpił wzrost o ok. 6%. Porównując liczbę obiektów budowlanych, których dotyczyły wydane pozwolenia (rok 2024 – 428, rok 2022 – 389) – nastąpił wzrost o ok. 10%;
- w porównaniu do roku 2023 r., w którym wydanych zostało 348 pozwoleń na budowę – nastąpił wzrost o ok. 18%. Porównując liczbę obiektów budowlanych, których dotyczyły wydane pozwolenia (rok 2024 – 428, rok 2023 – 359) – nastąpił wzrost o ok. 19%.
Liczbę wydanych pozwoleń na budowę i liczbę obiektów budowlanych, których dotyczyły wydane pozwolenia, przedstawia poniższy wykres.
- Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim Pracownikom Wydziału Architektury i Budownictwa za zaangażowanie, życzliwość i sumienność w realizowaniu zadań a także za okazywane wsparcie potrzebującym pomocy interesantom. Zawsze dotrzymywane były terminy załatwiania spraw, zaś Pracownicy wykazywali się wysoką sprawnością i wiedzą merytoryczną – mówi Naczelnik Wydziału Piotr Słotwiński.