Dobiegła końca czwarta edycja, realizowanego od dnia 11 września 2023 r. przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem, działającego w imieniu Powiatu Niżańskiego, pilotażowego Programu „Rehabilitacja 25 plus”, który w całości finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uroczyste zakończenie programu odbyło się 25 lipca 2024 r. w Rudniku nad Sanem.

Gośćmi honorowymi podsumowania byli: Dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON Maciej Szymański, Specjalista ds. wsparcia i współpracy z NGO Renata Wójcik, Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz. Ponadto w uroczystości uczestniczyli: Dyrektor SOSW Marta Szczepańska, wicedyrektorzy SOSW Krystyna Wieczorek i Jacek Cieśla, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” Beata Drzymała i przede wszystkim beneficjenci Programu i ich rodziny. Podsumowanie poprowadziła Koordynator Programu Alicja Bronkiewicz.

Po powitaniu wszystkich przybyłych odbyło się przedstawienie taneczno-wokalne w barwnych strojach, przygotowanych podczas zajęć rękodzieła przez Joannę Domaradzką-Tupiec i Reginę Chudzik. Występ o tematyce cygańskiej, będący efektem całorocznej pracy, został przygotowany przez Piotra Trojanowskiego i Lidię Majowicz, wystrój sali przygotowała Magdalena Zięba.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrazili słowa uznania dla osób zaangażowanych w realizację Programu, podziękowali przede wszystkim Dyrektor SOSW oraz Koordynator Projektu za dobór kadry i wspaniałe efekty z przeprowadzonych działań.

Na zakończenie goście i uczestnicy programu otrzymali drobne upominki w postaci ręcznie malowanych toreb zakupowych, obrazków wykonanych metodą quillingu oraz piernikowych serc. Po części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczestników programu w ramach zajęć z gospodarstwa domowego pod nadzorem Barbary Wieczerzak, a następnie do wspólnej zabawy.

- Powiat Niżański zrealizował już czwartą edycję programu, w którym szalenie ważna jest ciągłość oddziaływań terapeutycznych w zakresie nie tylko przygotowania osób do życia w środowisku społecznym, ale także w zakresie aktywności zawodowej. Cieszymy się, bo od września Powiat Niżański kontynuował będzie działania w tym obszarze i nadal będzie wspierał młodych ludzi w dążeniu do jak najlepszej samodzielności i niezależności w życiu codziennym dzięki realizacji programu „Rehabilitacja 25 plus” już po raz piąty – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.

Zdjęcia i tekst: SOSW w Rudniku nad Sanem